Facebook Google+ Twitter

70 lat od mordu w Jedwabnem. Dziś odbyły się uroczystości rocznicowe

70 lat temu w Jedwabnem grupa miejscowej polskiej ludności cywilnej zamordowała 340 Żydów. Dziś na miejscu mordu odbyły się uroczystości rocznicowe, w których uczestniczyli Aleksander Kwaśniewski, Władysław Bartoszewski i biskup Mieczysław Cisło.

Sonda

Czy Polska słusznie przeprosiła za Jedwabne?

Obelisk w Jedwabnem, upamiętniający tragedię zamordowanych Żydów, z napisem: Pamięci Żydów z Jedwabnego i okolic, mężczyzn, kobiet, dzieci, współgospodarzy tej ziemi, zamordowanych, żywcem spalonych w tym miejscu 10 lipca 1941 roku. / Fot. Fczarnowski, licencja CC 3.0Organizatorem uroczystości rocznicowych są Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Michael Schudrich Naczelny Rabin Polski, Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP oraz Komitet ds. Dialogu z Judaizmem Rady ds. Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski. Na miejsce mordu przybyli także: były prezydent Aleksander Kwaśniewski, biskup Mieczysław Cisło oraz dr hab. Andrzej Kunert.

Kto powiedział, że Polacy nie lubią Żydów?

Według badań Instytutu Pamięci Narodowej, 70 lat temu w Jedwabnem z inspiracji Niemców grupa miejscowej polskiej ludności dokonała mordu na 340 Żydach. W 2001 roku ówczesny prezydent Rzeczpospolitej Aleksander Kwaśniewski przeprosił za tę zbrodnię.

Czy Polska słusznie przeprosiła za Jedwabne? Zagłosuj w sondzie!

Źródło: TVN24

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Vita Bravo
  • Vita Bravo
  • 11.07.2011 21:11

"Odwet" A.Błok, /w tłum.A.Galis/
....
Warszawo, więc i ciebie zmusił
I dumnych synów twych, Polaków,
Wojskowych mydłków i prostaków?
....
Latarnie, szwargot, pejsy długie -
I oto w chorym mżeniu ranka
Polska - podwórko Rosji drugie...
Wichrom na łup wydane zdradą;"
....

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gerard Stenc
  • Gerard Stenc
  • 10.07.2011 21:42

Kto wydał polecenie ludobójstwa oficerów polskich w Katyniu?A kto zajmuje Polaków incydentalnym zdarzeniem w Jedwabnym?Cały czas musimy być w defensywie?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jarosław Konieczny
  • Jarosław Konieczny
  • 10.07.2011 18:17

Uważam, że każdą zbrodnię należy potępić, a więc tę w Jedwabnem również, bo zbrodnia zawsze jest zbrodnia, bez względu na to kto jej dokonał. Jednak nie jestem przekonany, że już wykryto i udokumentowano kto jest winien tej zbrodni, bo pan Gross jest dla mnie pseudo - naukowcem i człowiekiem żądnym sensacji. Dlaczego też (zakładając nawet, że faktycznie mordu dokonała jakas grupa ludzi mieszkających na tym terenie) nie mówi się jasno, że w tym czsie była wojna, państwo polskie nie istniało, nie było ani polskiego rządu, ani polskiej administracji, ani słożb porządkowych. Teren polski był opanowany przez okupanta, który wprowadził teror i chaos. W takiej sytuacji bardzo łatwo rodzą się demony w postaci bandytów, złodziei, oszustów, smalcowników itd. Dlaczego więc nie mówi sie, że w Jedwabnem zbrodni dokonali jacyś bandyci czy smalcownicy, tylko, że tej zbrodni dokonali polacy i Naród Polski ma odpowiadać za tę zbrodnioę, ma się tłumaczyć i ma przepraszać. Skoro tak, to jestem ciekaw kiedy Izrael przeprosi polaków za zbrodnie dokonane przezn żydów na polakach? Kiedy Izrael przeprosi za zdradę tych żydów, którzy w 1939 roku witali kwiatami Czerwoną Armię, niejednokrotnie budując bramy tryumfalne. Kiedy Izrael przeprosi za mordy dokonywane na polakach przez Stefana Michnika, przez H. Zwolińską, przez J. Bermana. Kiedy Izrael przeprosi za mordy dokonywane na polakach prze setki innych żydów działających w UB. Kiedy przeprosi za Baksika i innych złodziei okradających Polskę. Przecież Izrael powstał właśnie z tych ludzi, którzy kiedyś byli obywatelami polskimi.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stefan 67 l
  • Stefan 67 l
  • 10.07.2011 17:13

@Kazimierz - zapomniałeś dodać,że także żydowskich oprawców z tubylczego UB (np polakożerca Stefan Szechter brat żyda Adama Michnika).

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gerard Stenc
  • Gerard Stenc
  • 10.07.2011 16:45

Zartując,rządzący czy arystokracja/Kraszewski/u ludów słowiańskich ma inne wskażniki antropologiczne!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kazimierz
  • Kazimierz
  • 10.07.2011 15:25

Lenin wiedział kogo zatrudnić w NKWD. Kto przeprosi za wymordowanie milionów ludzi przez żydowskich oprawców z NKWD ??

Komentarz został ukrytyrozwiń
lukandiego
  • lukandiego
  • 10.07.2011 15:13

..Kraszewski Pisarz Polski pisał wyraźnie o nadziejach przywódców zydowskich, związanych z wypadkami Powstania 1863 r., mówią oni tam: "...w powietrzu czuć proch, ale dla nas to nic złego... skorzystajmy z dobrej okazji. Zamiast bawić się w patriotyzm i t. p. mrzonki, myślmy przedewszystkiem o sobie. Chłop polski nie lubi nas, wiemy o tem, ale chłop jest głupi - nie boimy się go. O szlachtę nam głównie idzie. Wmiesza się ona przez sam punkt honoru w awanturę, pójdzie do lasu, na krwawe pola, za co ją rząd ukarze, zniszczy, wytępi, wydusi, wywłaszczy, a wówczas dla nas droga otwarta... W każdym narodzie musi się wyrobić ponad masy jakaś inteligencja i rodzaj arystokracji. My jesteśmy materjałem gotowym, my zawładniemy krajem, a panujemy już przez giełdy i przez wielką część prasy nad połową Europy. Ale naszem właściwym królestwem, naszą stolicą, naszem Jeruzalem będzie Polska. My będziemy jej arystokracją, my tu rządzić będziemy. kraj ten należy do nas, jest nasz..." Tak obliczali i rezonowali zydzi Kraszewskiego - ocierającego się o nich z bliska w chwili, kiedy ważyły się losy kraju - Polski....HA HA HAAAAAAAA było jak jest teraz.... Ciągle bez zmian........

Komentarz został ukrytyrozwiń
marek
  • marek
  • 10.07.2011 14:37

A dlaczego Żydzi nie przeproszą za mordowanie Polaków ?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Vita Bravo
  • Vita Bravo
  • 10.07.2011 13:32

Ale paskudni ci Polacy. Sprzedawali i Polaków i żydów. Tylko Geremka, Kuronia, Mazowieckiego nikt nie chciał kupić. Szkoda. Dołożyliby bezpłatnie Michnika z całą ekipą Gazety Wyborczej. Jak leci.

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
  • puchacz
  • 10.07.2011 13:14

troche historia jest teraz odkłamana bo rzeczywiści polacy sprzedawali polaków i żydów i nie były to sprawy marginesowe ukrywało sie to za komuny lub pokazywało bardzo jednostronnie a nastroje antyzydowskie widać jeszcze w częsci społeczeństwa i niech historycy nie bajdurza ze tak nie jest