Facebook Google+ Twitter

70 lat temu zdobyto Monte Cassino. Trwają obchody rocznicy bitwy

Okrągła rocznica bitwy to nie tylko okazja do uroczystych obchodów upamiętniających poległych. Na 17 maja zapowiedziano bieg, w którym uczestnicy w nietypowy sposób oddadzą hołd polskim żołnierzom.

 / Fot. Radomił/CC BY-SA 3.0/http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/Była to jedna z najbardziej zaciętych walk w czasie II wojny światowej. Stawką była droga do Rzymu. Niemcy wykorzystali strategiczne znaczenie wzgórza i zbudowali pas umocnień zwany linią Gustawa. Teren sprzyjał broniącym, właściwie nie wchodziło w grę użycie sił pancernych. Monte Cassino wiązało siły alianckie przez cztery miesiące. Nie udawało się ani zdobyć wzgórza, ani go ominąć i okrążyć. Niemcy odparli trzy ataki aliantów. Oddziały amerykańskie, angielskie, hinduskie i nowozelandzkie straciły w sumie 54 tysiące ludzi. Polacy z 2. Korpusu do ataku ruszyli 12 maja. Ponieśli duże straty. Dopiero drugi atak, rozpoczęty 17 maja, przyniósł przełom i zakończył się sukcesem. Klęska obrońców była przesądzona. Patrol 12. Pułku Ułanów Podolskich pod dowództwem ppor. Kazimierza Gurbiela wkroczył do ruin klasztoru. Początkowo zatknięto tam proporzec pułku, a następnie polską flagę. Nie wszystkim było dane cieszyć się ze zwycięstwa. Dziś w imieniu poległych żołnierzy przemawia sentencja z miejsca ich spoczynku: "Przechodniu powiedz Polsce, że tu leżymy wierni jej służbie do końca".

Uroczyste obchody rozpoczęły się już 7 maja w Szczecinie, ponieważ spadkobiercami 12. Pułku Ułanów Podolskich jest 12. Batalion Dowodzenia Ułanów w Szczecinie. A to właśnie podolscy ułani jako pierwsi wkroczyli do klasztoru na Monte Cassino. W uroczystościach wzięła udział córka generała Andresa – Anna Maria. Przyznała, że jej ojciec zawsze marzył o wolnej Polsce, ale nie było dane mu jej doczekać. Generał zmarł w 26. rocznicę pierwszego natarcia 2. Korpusu Polskiego na Monte Cassino. Jego wolą było pochowanie wśród swoich żołnierzy na Polskim Cmentarzu Wojennym we Włoszech.

9 maja, w rezydencji ambasadora Francji Pierre'a Buhlera, odbyły się kolejne uroczystości związane z wydarzeniami sprzed siedemdziesięciu lat. Wzięli w nich udział weterani i córka generała Andersa. Ambasador przypomniał wkład francuskich żołnierzy i podkreślił, że Polacy "po siedmiu dniach zaciekłych walk zdobyli klasztor na wzgórzu Monte Cassino. W tym samym czasie oddziały francuskie przełamały niemiecką obronę nad Garigliano, otwierając ostatecznie wojskom aliantów drogę do Rzymu".

We wtorek, 13 maja, prezydent Bronisław Komorowski weźmie udział w uroczystości z okazji 70. rocznicy bitwy. Zaplanowano je w Warszawie przy Pomniku Bitwy o Monte Cassino. Jednak główne uroczystości związane z rocznicą walk odbędą się 18 maja we Włoszech, na Polskim Cmentarzu Wojennym. Rocznicowe uroczystości uświetni obecność ponad 50 uczestników bitwy. Będą również harcerze i reprezentanci szkół im. gen. Władysława Andersa.

Uczcić pamięć poległych żołnierzy można nie tylko poprzez udział w oficjalnych uroczystościach. 17 maja w Cassino zaplanowano bieg na dystansie 10 kilometrów. Jego trasa będzie prowadzić wzdłuż szlaku, którym żołnierze 2. Korpusu Polskiego forsowali wzgórze. Bieg będzie połączony z obchodami organizowanymi przez ambasadę RP w Rzymie. Dla Polaków przygotowano 1052 pakiety startowe spośród 2014 ogółem. Jest to nawiązanie do liczby imiennych grobów żołnierzy 2 Korpusu gen. Andersa na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino. Każdy uczestnik biegu wystartuje dla jednego z pochowanych żołnierzy. Dla zawodników jest to również impuls, by dowiedzieć się czegoś więcej o żołnierzu, dla którego biegną. Bieg jest częścią uroczystych obchodów rocznicy organizowanych przez Ambasadę Polski w Rzymie. Honorowy patronat objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. Najszybszym zawodnikom medale wręczy na mecie premier Donald Tusk. Co ciekawe, w pobliżu trasy biegu będzie także meta szóstego etapu wyścigu kolarskiego Giro d'Italia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Wspomnienia uczestnika tamtych walk: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.