Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2751 miejsce

70. rocznica egzekucji na ostrowieckim Rynku

Przypadająca na 30 września 2012 roku 70. rocznica egzekucji grupy mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego dokonanej przez hitlerowskich okupantów w 1942 roku, będzie miała wyjątkową oprawę. Stosowną uchwałę w tej sprawie podjęła Rada Miasta.

Pomnik upamiętniający egzekucję mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego w dniu 30.09.1942 r. / Fot. Krzysztof KrzakOstatniego dnia września 1942 roku na ostrowieckim rynku dokonano przez powieszenie masowej egzekucji 29 mieszkańców miasta (jeden z wcześniej aresztowanych zmarł w wyniku tortur stosowanych wobec więźniów przez hitlerowskich oprawców). Zostali oni zatrzymani w odwecie za sabotażową działalność grupy dywersyjnej Związku Odwetu Armii Krajowej, która 13 września 1942 roku uszkodziła gazociąg i most na rzece Kamiennej w miejscowości Romanów. Dwa dni później szef gestapo w Ostrowcu Świętokrzyskim, podporucznik SS Hans Soltan zarządził aresztowania wśród elity obywatelskiej miasta, licząc na to, iż uda się w tej sposób zatrzymać działalność opozycyjną miejscowego ruchu oporu.

Wśród zatrzymanych byli przedsiębiorcy, kupcy, nauczyciele, wojskowi i urzędnicy. Najmłodszą ofiarą był 19 - letni uczeń gimnazjum Tadeusz Gryglewicz. Skazani na śmierć mieszkańcy Ostrowca w dniach 15 i 16 września 1942 roku zostali doprowadzeni do aresztu mieszczącego się w budynku przy ulicy Jana Głogowskiego, tym samym, gdzie obecnie mieści się Urząd Miasta. Po dwutygodniowym pobycie w areszcie i bezowocnych, okrutnych Tablica u podnóża pomnika. / Fot. Krzysztof Krzakprzesłuchaniach komendant Sipo i SS na dystrykt radomski, Fritz Liphardc zarządził publiczną egzekucję na ostrowieckim rynku, zatwierdzoną przez dowódcę SS na dystrykt radomski Herberta Böttchera. Zwłoki pomordowanych nie zostały oddane rodzinom. Odarte z odzieży ciała przewiezione na platformie zagarniętej z browaru Saskich za mur cmentarza przy ulicy Denkowskiej i pochowano w zbiorowej mogile. Tuż przed kapitulacją Niemcy zatarli ślady zbrodni, wlewając do niej żrącą substancję. Obecnie w miejscu mogiły znajduje się obelisk z nazwiskami straconych. W pięćdziesiątą rocznicę tragedii na Rynku w miejscu przeprowadzenia egzekucji odsłonięto i poświęcono pomnik mający formę wychodzącej z brukowanego kopca metalowej pętli.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Robercik Mały
  • Robercik Mały
  • 27.09.2012 08:51

Dobrze, że pamięta się o tych ludziach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.