Facebook Google+ Twitter

70. rocznica ludobójstwa na Wołyniu. Obchody w Warszawie

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2013-07-11 09:06

W wielu miejscowościach w kraju rozpoczęły się obchody 70. rocznicy ludobójstwa na Wołyniu. 11 lipca 1943 roku doszło do największych mordów: tego dnia UPA napadło na 99 miejscowości.

Sonda

Czy zbrodnia na Wołyniu powinna być uznana za ludobójstwo?

Władysława Siemaszków, Ludobójstwo, page 1294, from Henryk Słowiński collection / Fot. Władysława Siemaszków, Ludobójstwo, page 1294, from Henryk Słowiński collection/ wolne zasoby/ Wikipedia Krwawe akcje skierowane przeciwko polskiej ludności dokonywane przez UPA (Ukraińską Powstańczą Armię) rozpoczęły się 9 lutego 1943 roku a zakończyły 18 maja 1945 r.

Zobacz film i dowiedz się co się wówczas wydarzyło.Program obchodów 70. rocznicy ludobójstwa na Wołyniu w Warszawie:


11.30 - Otwarcie wystawy o ludobójstwie na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w gmachu Sejmu RP.
12.00 – Msza św. w kościele św. Aleksandra na Pl. Trzech Krzyży
13.30 – Marsz Pamięci z Pl. Trzech Krzyży do Pl. Zamkowego.
16.00 – Koncert Pamięci na pl. Zamkowym, podczas którego wystąpią Lech Makowiecki, Teatr Muzyczny Od Czapy, Piotr Bajus, Marcin Styczeń oraz raper Tadek ze specjalnym programem. Na telebimach będzie można zobaczyć wizualizację fotografii ofiarowanych przez rodziny pomordowanych.
21.00 – Kino uliczne Fundacji Kocham OB-CIACH zaprasza na pokaz filmów dokumentalnych o ludobójstwie na Polakach Wołyń 1943 – Małopolska Wschodnia 1944 (naprzeciwko kościoła św. Anny): "Skrawek piekła na Podolu" reż. J. Kessler-Chojecka, "Wyrok śmierci" reż. E. Szakalicka, "Było sobie miasteczko" reż. T. Arciuch i M. Wojciechowski, "Ballada o Wołyniu" sfilmowane przedstawienie Teatru Nie Teraz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Sejm przyjął uchwałę upamiętniającą ofiary zbrodni wołyńskiej, ale zbrodnia nie została nazwana mianem ludobójstwa a "czystką etniczną o znamionach ludobójstwa".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znajomość historii i nazwanie zbrodni po imieniu nie jest żadnym grzebaniem w historii ale próba zatrzymania powszechnej manipulacji w której uczestniczą od lat również władze kraju, albo mające znamiona władzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Edwardzie, nie stawiałabym znaku równości między stosunkiem Żydów do Polaków, a Polaków do Ukraińców. Wołyńską rzeź zorganizowali Ukraińcy, a holokaust nie został zainicjowany przez Polaków. I to trzeba z całą mocą podkreślać.
Ewa spytała, co sądzimy o tym okresie w historii, Myślę, że po latach przemilczeń obu stronom brakuje rzetelnej wiedzy na ten temat. Warto dochodzić do tego, co spowodowało taką eskalację przemocy. Nie po to, by kogokolwiek usprawiedliwić (dla ludobójców nie ma usprawiedliwienia) ani nie po to, by nawoływać do odwetu, ale po to, by do takich tragicznych wydarzeń nie dochodziło w przyszłości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Wiesław Tuszyński "Naród bez znajomości swojej historii ginie".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Ewo, czyżby pani nie potrafiła przewidzieć rozkładu odpowiedzi na postawione pytanie? Już pierwsze dwie odpowiedzi wszystko mówią.

Sytuacja Polaków na Wołyniu przypomina sytuację Żydów w Polsce - z jednej strony nienawiść i chęć pozbycia się mniejszości narodowej, a z drugiej pomoc z narażeniem życia.
Polacy, którzy przeżyli swój holocaust (tak, to również był swoisty holocaust, ale nie Żydów lecz Polaków na Kresach Wschodnich) podkreślają, że uratowali się dzięki pomocy ludności ukraińskiej, która chroniła niedobitków z narażeniem życia całych swoich rodzin.

Czy nie jest to analogiczne do jakże nam znanej sytuacji z naszego podwórka?
W każdym razie nie ma co się dziwić i oburzać na Żydów wrogo nastawionych do nas.
Wśród nas są postawy identyczne wobec Ukraińców - vide komentarz pana Andrzeja: "Trzeba mordować Ukraińców i wyrównać rachunki."

Komentarz został ukrytyrozwiń

To ciemne i zamierzchłe czasy lepiej zająć się dniem dzisiejszym rozpamiętywanie wypominanie to już było

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co Państwo sądzą nt działań UPA i tego okresu historii? Zapraszam również do sondy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.