Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7099 miejsce

70. rocznica powstania warszawskiego. Przesłanie prof.Witolda Kieżuna do polskiej młodzieży

Współautorzy: Mateusz Jarosz

Dzisiaj przypada 70. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Odpowiedni czas, aby przedstawić przesłanie profesora Witolda Kieżuna ps. "Wypad" pochodzące z naszego nagrania z dnia 1 czerwca 2014 r. i skierowane do młodych Polaków.

Prof. Witold Kieżun maj 2014r. Kraków / Fot. Barbara Figurniak " Moi Kochani.
Jestem z zupełnie innego pokolenia. Pokolenia, które przeżyło okupację, wzrastało w okresie niewoli. Nie możecie sobie wyobrazić czym było życie w okresie okupacji. Była godzina policyjna. Od szóstej wieczorem do szóstej rano. Czasami bywało, że od siódmej do ósmej, ale zawsze kilkanaście godzin człowiek musiał siedzieć w domu. Każde wyjście było niesłychanie niebezpieczne.
Zdjęcie niemieckie, brak praw autorskich / Fot. NieznanyChodziły niemieckie patrole, które zatrzymywały i bardzo często, na wszelki wypadek po prostu strzelały.
Szkoły były zamknięte. Uczyliśmy się tajnie na tzw. kompletach, po parę osób. Cały czas ze strachem, że za chwilę wejdzie patrol i zatrzyma nas. Co znaczyło zatrzymanie ? Znaczyło, że idzie się do obozu albo od razu pod ścianę.
Wychodziliśmy z domu i nie wiedzieliśmy czy wrócimy. Były tzw łapanki. Żandarmeria wbiegała, otaczała jakiś teren, kontrolowała dokumenty, i młodzież, młodych ludzi zabierała. Niektórych zabrała do ciężkiej pracy w Niemczech, gdzieś daleko, a część niszczyła w publicznych egzekucjach.

Czy możecie to sobie wyobrazić, w Warszawie na ulicę przyjeżdżają dwa duże samochody, wyskakują żandarmi, wyprowadzają pięciu, sześciu więźniów. Całą ludność spychają na jedną stronę ulicy, a po drugiej stronie ustawiają ich i rozstrzeliwują. Wiecie co było regułą? W ostatnim momencie wszyscy jednogłośnie wołali " Niech żyje Polska ! ", ale potem już tego nie było. Zalepiali im usta. Tak wyglądała okupacja.

Pochodzi ze strony Facebook Prof. Witolda Kieżuna / Fot. NieznanyDlatego żeśmy walczyli w powstaniu o wolność, o tę wartość, którą w tej chwili Wy macie. Trzeba wszystko robić, aby zachować tę wolność, żeby ją rozwijać, żeby jednocześnie mieć satysfakcję z życia u siebie, w swoim kraju, rozwijającym się kraju, razem ze swoimi kolegami, z rodziną, z pamięcią o przodkach.

A więc nie myślcie o tym, aby opuszczać Polskę.
Moim zdaniem są kolosalne możliwości. My jesteśmy jednym z najzdolniejszych narodów świata , więc trzeba zachować postawę Witold Kieżun ps. Wypad. Powstanie Warszawskie 1944r. / Fot. Nieznanystanowczości i odwagi w życiu. Trzeba się "bić" o to, aby Wasze życie było takie jakie może być przy nowoczesnych środkach rozwoju technologii.
Piękne życie i tego Wam życzę."

Witold Kieżun

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Zdaję się, ze mój wpis z Facebooka będzie, pod tym tekstem pasował. My zapamiętale, walczących o wolność, pod niebiosa wychwalamy, lecz po jej odzyskaniu, o wzajemnym poszanowaniu zapominamy.
“Za wolną Polskę byli gotowi oddać wolność i życie. Zaborcy nazywali ich "terrorystami". Sami woleli mówić o sobie: bojownicy, rewolucjoniści.” - Cytat z: Polscy terroryści
http://historia.wp.pl/gid,16826759,title,Polscy-terrorysci,galeria.html?ticaid=113503
Wolności się doczekaliśmy. A kiedy doczekamy się zgodności, praworządności, solidarności, pracowitości, uczciwości i - a może przede wszystkim - wzajemnego się poszanowania?
Mnie nęka przeświadczenie, że wolnością długo się nie nacieszymy, gdy tych cech, w polskim narodzie nie utrwalimy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo piękny tekst, a słowa Profesora doskonale oddają rzeczywistość tamtego czasu. Bardzo bym chciała by młodzi ten i temu podobne wypowiedzi rzeczywiście zauważyli i nad nimi się zastanowili. Łatwo potępiać, trudniej wczuć się w sytuację, stanąć w "butach" drugiego człowieka i spróbować samemu dać odpowiedź, co bym zrobił, co bym zrobiła w danej sytuacji? Ale teoretyczne rozważania nie są doświadczeniem, a tylko doświadczenie i wiedza dają mądrość. Dziękuję Pani Basiu za kolejny wspaniały tekst i za pokazanie pięknej postaci. Bardzo bym chciała, by młode pokolenie nieco skorzystało w tego i podobnych przesłań.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest wielu młodych ludzi, którzy przychodzą na spotkania z profesorem, uwielbiają go na uczelni, również często widzę na Fb szereg wzruszających wypowiedzi młodzieży. Kochają profesora, kochają powstańca o ps. "Wypad". On odpłaca im tym samym. To wielki autorytet i WIELKI CZŁOWIEK, a jego życie mogłoby stanowić scenariusz do wielu bardzo ciekawych i poruszających filmów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Głosy ze starszego pokolenia są bardzo potrzebne młodym. Trzeba tylko zdziałać, by chcieli ich słuchać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polak jak wolny się poczuje, to zaraz silniejszy, słabszego wykorzystuje. Gdyby Polacy siebie wzajem i pracę szanować umieli, do by w niewoli jęczeć nie musieli. Jednak większość Polaków, pracę traktuje jak konieczne zło i zamiast do dóbr wytwarzania bierze się do zarządzania. Stąd często w kłopoty popadamy. - Dzisiaj też w nich się znajdujemy, bo ponad bilion PLN długu mamy. Być może, za niedługo zawładną Polską, nie wojownicy, ale wierzyciele.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Bartłomiej Kukla Fb - to bardzo wzruszające.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za przywołanie pouczającego przesłania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.