Facebook Google+ Twitter

70. urodziny abp. Józefa Kowalczyka

Nuncjusz apostolski w Polsce, abp Józef Kowalczyk, obchodzi dziś swoje 70. urodziny. Uroczystą mszę św. w rodzinnej miejscowości jubilata - Jadownikach Mokrych, prowadzili biskupi: Wiktor Skworc i Piotr Libera.

Abp. Józej Kowalczyk w pałacu prezydeckim / Fot. Fot. licencja - GNU, http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/5f/Jozef_Kowalczyk.jpg/707px-Jozef_Kowalczyk.jpgŻyczenia dla abp. Kowalczyka skierowali biskupi polscy w specjalnym liście, który wystosowali podczas spotkania Rady Stałej i Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze 25 sierpnia. Napisali w nim: „Każde urodziny są okazją do wdzięczności wobec Stwórcy za pierwsze i najważniejsze powołanie człowieka, jakim jest dar życia - donum vitae. Ten bezcenny dar jest fundamentem umożliwiającym przyjęcie kolejnych darów Bożych i dalszych powołań: do życia Bożego, do świętości, do kapłaństwa i do życia wiecznego".

Nuncjusz podczas mszy św. modlił się za krewnych, wszystkich przyjaciół, a także za parafian w Jadownikach Mokrych. Dziękował za klimat bliskości i życzliwości, w którym mógł odczytywać swoje powołanie kapłańskie, biskupie i realizować je poprzez konkretne czyny i postawę. - To wszystko sprawiło, że cieszyliśmy się razem i nadal cieszymy - nawet bez słów - życiem i owocami naszej pracy - dodał.

Homilię podczas mszy św. wygłosił abp Kowalczyk. Mówił, że nikt nie może żyć tylko dla siebie samego ani też tylko dla pracy czy ideałów. - One same są tylko kamieniami, które wytyczają drogę i pomagają osiągnąć metę, jaką Bóg nam wyznaczył - zbawienie innych ludzi. Zbawienie jednego człowieka zależy od drugiego, czyli od tego, co uczyniliśmy dla jego dobra - podkreślił kaznodzieja. Cytując list Jana Pawła II do osób w podeszłym wieku powiedział, że papież utożsamiał się ze wszystkimi starszymi osobami i doceniał ich doświadczenie, mądrość życiową i bogactwo, jakie wnieśli do swojej społeczności. - Ludzie starsi dzięki swej dojrzałości i doświadczeniu mogą udzielać młodym rad i cennych pouczeń. Temu własne ma służyć Izba Pamięci Sługi Bożego Jana Pawła II, aby każdy, a zwłaszcza człowiek młody, mógł zamyślić się i skorzystać z doświadczenia i nauki wielkiego Rodaka Jana Pawła II, któremu dane mi było z łaski bożej służyć przez długie lata w Rzymie i w Warszawie - podkreślił nuncjusz apostolski w Polsce. Apelował także, aby wsłuchiwać się w nauczanie wielkiego papieża niezależnie od tego ile mamy lat.

Warto również wspomnieć, że o godz. 13 została otwarta Izba Pamięci znajdująca się w domu abp Kowalczyka. Można w niej zobaczyć m. in. historyczne zdjęcia Jadownik oraz fotografie ukazujące działalność duchownego. Abp Józef Kowalczyk w znaczny sposób przyczynił się do otwarcia Ośrodka Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w jego rodzinnej miejscowości. Sam Ojciec Święty, Jan Paweł II, w 1997r. poświęcił kamień węgielny pod budowę tego ośrodka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.