Facebook Google+ Twitter

71. rocznica podpisania Paktu Ribbentrop-Mołotow

23 sierpnia 1939 roku przesądzone zostały losy II Rzeczypospolitej Polskiej. ZSRR i III Rzesza podpisały Pakt Ribbentrop-Mołotow.

Podpisanie Paktu Ribbentrop-Mołotow / Fot. domena publicznaPakt został podpisany w Moskwie przez ministrów spraw zagranicznych obu państw - Joachima von Ribbentropa i Wiaczesława Mołotowa. Oba mocartswa dokonały podziału terytoriów państw Europy Środkowej i Wschodniej.

"Hitler jeszcze przed dojściem do władzy marzył o stworzeniu „przestrzeni życiowej” dla Niemców na wschodzie" - napisał Bartłomiej Kozłowski w serwisie Polska.pl. Jednak we wcieleniu w życie swych marzeń przeszkadzała mu Polska, poprzez swoje położenie geograficzne. W latach 1933–1939 Niemcy naciskały na Polskę, by poparła jej antyradzieckie plany. 25 listopada 1936 r. w Berlinie Rzesza i Japonia podpisała pakt antykominternowski, który zobowiązywał podpisujących do zachowania neutralności, gdyby jedno z nich weszło w konflikt ze Związkiem Radzieckim.

Hitlerowskie Niemcy chciały, aby Polska również przystąpiła do paktu antykominternowskiego. Jednak polski minister spraw zagranicznych Józef Beck nie dawał jednoznacznej odpowiedzi w tej sprawie, aż do 26 stycznia 1939 roku, kiedy to Polska złożyła deklarację w której odmówiła przystąpienia do niemiecko-japońskiego paktu.

15 września 1939 r. III Rzesza podpisała układ pokojowy ze Związkiem Radzieckim. Porozumienie weszło w życie następnego dnia, a 17 września Armia Radziecka wkroczyła na wschodnie tereny II RP, realizując postanowienia tajnego protokołu do paktu Ribbentropp–Mołotow.

Dzisiejszy dzień będzie zapewne czasem, w którym wielu Polaków interesujących się historią będzie mogło jeszcze raz przemyśleć jak mogła postąpić Polska, aby zmienić bieg historii.

-------------------------------------------------------------------------------------------
W trakcie pracy nad artykułem opierałem się na publikacji Bartłomieja Kozłowskiego z portalu Polska.pl oraz z informacji zawartych w serwisie wikipedia.pl pod hasłem "Pakt Ribbentrop-Mołotow".

Link do pełnej publikcji Pana Bartłomieja Kozłowskiego

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.