Facebook Google+ Twitter

71. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Mieszkańcy stolicy uczczą powstańców nie tylko na cmentarzach [PROGRAM]

Koncerty, wystawy, biegi, marsze, gry miejskie, spektakle teatralne - to tylko niektóre sposoby uczczenie kolejnej rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Mieszkańcy stolicy oddadzą hołd powstańcom nie tylko na cmentarzach.

 / Fot. By Adrian Grycuk (Own work) [CC BY-SA 3.0 pl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], via Wikimedia Commons1 sierpnia zbliża się wielkimi krokami. Zaledwie tydzień dzieli nas od kolejnej rocznicy wybuchu powstania. Już teraz zaczynają się obchody upamiętniające wydarzenia z 1944 roku.

Jednym z pierwszych wydarzeń okolicznościowych jest koncert w Parku Wolności znajdującym się tuż obok Muzeum Powstania Warszawskiego. 24 lipca zagra tam zespół Voo Voo utwory ze swojej nowej płyty "Placówka '44". Na scenie wraz z zespołem wystąpią zaproszeni przez muzyków goście: Barbara Wrońska, Tomasz Organek, Tomasz Makowiecki, Barbara Derlak i Justyna Święs. Występ zaczyna się o godzinie 21.00. Bilety w cenie 10 zł można zakupić na stronie bilety.1944.pl oraz w muzeum i na miejscu wydarzenia.

25 lipca ruszy drugi bieg po schodach budynku PAST-y, upamiętniający jego zdobycie przez powstańców. Zawodnicy będą startować co 10 sekund i wbiegać po schodach na szczyt budynku. Na dole znajdować się będzie strefa kibica, z której można śledzić zmagania zawodników. Ukoronowaniem całego wydarzenia ma być wciągnięcie przez uczestników biegu i kombatantów polskiej flagi na maszt na szczycie budynku.

Tego samego dnia o godzinie 21.00 rozpocznie się 25. bieg powstania warszawskiego. Na udział w biegu zapisać się mogło 10 tysięcy uczestników i wybrać dystans 5 lub 10 kilometrów. Trasa ciągnie się wzdłuż ulic Bonifaterskiej, Miodowej, Krakowskie Przedmieście, Karowej, Wybrzeże Gdańskie, Sanguszki aż do ulicy Konwiktorskiej, na której znajduje się meta.

Czytaj także: O powstaniu warszawskim w nowoczesny sposób. Jak narodowy zryw zainspirował popkulturę


W dzień rocznicy wybuchu, 1 sierpnia o godzinie 20.00 na placu Piłsudskiego rozpocznie się koncert "[Nie]Zakazane Piosenki". Na placu zgromadzą się warszawiacy by wspólnie zaśpiewać piosenki, które dodawały otuchy i zagrzewały do walki mieszkańców miasta w 1944 roku.

Od 2 do 5 sierpnia o godzinie 20.00 będzie wystawiany spektakl pod tytułem "Ciekawa pora roku", w reżyserii Agaty Dudy-Gracz. Aktorzy zagrają w sali znajdującej się pod Liberatorem w Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp kosztuje 18 złotych, bilety do kupienia w kasie muzeum lub na stronie www.bilet.1944.pl.

Obchody rocznic powstania organizowane są w coraz bardziej oryginalny sposób. 2 sierpnia można wziąć udział w grze miejskiej Twoja klisza z powstania "Wyspa Żoliborz". Gra ma w charakter fotograficzny, jednak mogą w niej wziąć udział zarówno profesjonaliści jak i amatorzy. Tegoroczna edycja poświęcona jest państwu powstańczemu na Żoliborzu. Uczestnicy muszą pokonać trasę liczącą około 5 kilometrów. Ich zadaniem jest wykonanie zdjęć w czterech kategoriach: zdjęcie reportażowe, obiekt w ruchu, detal, zdjęcie portretowe. Trasa została zaplanowana w taki sposób, by zahaczała o punkty historyczne. Podczas gry uczestnicy zapoznają się z dziejami walk w dzielnicy. Udział w grze można wziąć samodzielnie lub w zespole. Najważniejsze, by posiadać aparat fotograficzny, a gdy jest się niepełnoletnim, zgodę opiekuna. Uczestnicy muszą zarejestrować się na stronie www.rejestracja.1944.pl, miejsce startu nie jest określone, osoby biorące udział będą musiały rozszyfrować je same na podstawie maila, którego otrzymają po rejestracji.

5 sierpnia będzie można przejść ulicami Warszawy w upamiętniającym wydarzenia sierpniowe marszu pod hasłem "Zachowajmy Ich w pamięci". Rozpocznie się on oficjalną częścią o godzinie 18.00; uroczystościami przy Pomniku Pamięci (rozwidlenie ulicy Leszno i Alei Solidarności). O godzinie 19.00 wyruszy marsz w kierunku cmentarza Powstańców Warszawy. Zakończeniem uroczystości będzie otwarcie wystawy w Parku Powstańców upamiętniającej cywilów, którzy zginęli lub zaginęli podczas walk powstańczych.

8 sierpnia Warszawa nadal żyć będzie wydarzeniami z przed 71 lat. Tego dnia odbędzie się "Masa Powstańcza 2015". Uczestnicy przejadą rowerami po ulicach stolicy. Kolaże wystartują o godzinie 17.00 z Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. W tym roku trasa ma upamiętniać godzinę "W" i pierwsze godziny walk powstańczych. Będzie przebiegać obok ważnych punktów, takich jak cmentarze na Powązkach, Stare Miasto, Ogród Saski, Czerniaków i ważniejsze punkty przy Alejach Jerozolimskich. Na wydarzenie trzeba zarejestrować się internetowo na stronie rejestracja.1944.pl lub w dniu wydarzenia do godziny 14.30.

Głównym organizatorem wydarzeń jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Postarano się o to, by każdy znalazł coś dla siebie i mógł uczcić pamięć o bohaterach na swój sposób. Oczywiście oprócz tych rozmaitych wydarzeń, obchody powstania jak co roku mają swoją oficjalną część na cmentarzach, gdzie znajdują się groby powstańcze, przy pomnikach i miejscach pamięci.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Czy Muzeum Powstania Warszawskiego nie zaprosiło do programu obchodów Barbary Figurniak i Mateusza Jarosza?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.