Facebook Google+ Twitter

72. rocznica bitew pod Tomaszowem Lubelskim. Obchody: co, gdzie, kiedy

Już po raz czwarty mieszkańcy Lubelszczyzny uczczą pamięć poległych w drugiej - co do wielkości - bitwie kampanii wrześniowej. Patronat honorowy nad obchodami rocznicy objął prezydent Bronisław Komorowski.

Bicie na alarm polskich historyków zdaje się nie być na wyrost: wiedza młodych Polaków o historii własnego kraju pozostawia wiele do życzenia. Co najsmutniejsze, bardzo często nie znają oni historii własnego miejsca zamieszkania. Ten fakt starają się zmienić organizatorzy uroczystości, upamiętniających 72. rocznicę dwóch ważnych bitew, które miały miejsce pod Tomaszowem Lubelskim. Mało kto wie, że walki, które wydarzyły się tu w czasie II wojny światowej, od 17 do 20 i od 22 do 27 września 1939 roku, uznane są za drugą - co do wielkości - bitwę kampanii wrześniowej, zaraz po bitwie pod Bzurą.

Tegoroczne uroczystości, które będą trwały cztery dni (15-18 września 2011 r.), organizowane są pod hasłem "Ocalić od zapomnienia" i różnią się od poprzednich wyjątkowym rozmachem. Katolickie Radio Zamość informuje, że już w poprzednich latach obchody gromadziły w Tomaszowie wielotysięczną widownię z całej Polski. W tym roku organizatorzy spodziewają się nie mniejszej liczby gości. Urząd Miasta na czele z burmistrzem, panem Wojciechem Żurowskim oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, tak jak w ubiegłym roku, zaprosili wiele znamienitych osób z Polski i zagranicy. W Tomaszowie pojawią się przedstawiciele najwyższych władz państwowych, przedstawicielstw dyplomatycznych, Kościoła, kręgów świata kultury i mediów. Patronat honorowy nad uroczystościami objął prezydent RP, Bronisław Komorowski, a członkami Komitetu honorowego będą ks. dr Józef Guzdek – biskup polowy Wojska Polskiego i Minister Jan Stanisław Ciechanowski. Patronat nad imprezą objęły także lubelskie i zamojskie media.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.