Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14778 miejsce

72. rocznica pierwszego transportu więźniów do obozu w Sztutowie

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2011-09-04 15:49

3 września w Sztutowie, leżącym w województwie pomorskim, kilkaset osób, w tym byli więźniowie niemieckiego obozu koncentracyjnego, wzięło udział w uroczystościach rocznicowych. 72 lata temu dotarł tu pierwszy transport więźniów.

"Ludzie ludziom zgotowali ten los"


Obóz koncentracyjny w Sztutowie / Fot. Ewa KrzysiakObóz Stutthof funkcjonował od 2 września 1939 roku do 9 maja 1945 roku. Był pierwszym i najdłużej istniejącym obozem na terenach Polski i stanowił jeden z głównych instrumentów, służących do masowej eksterminacji ludności.

Jego budowę rozpoczęto 2 września 1939 roku. Przybyli pierwszym transportem więźniowie wycinali drzewa, przygotowywali teren na przyszły obóz i zakładali drut kolczasty. Aby uniemożliwić wydostanie się z obozu wzdłuż ogrodzenia, postawiono 4 wieże strażnicze z posterunkami SS, wyposażonymi w broń maszynową. Nocą cały teren był oświetlony. Do obozu prowadziła brama, zwana "Bramą śmierci".

W obozie koncentracyjnym w Sztutowie zginęło 65 tys. osób.Kościół św. Wojciecha w Sztutowie / Fot. Ewa Krzysiak

Obchody, upamiętniające tragiczny los więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego w Sztutowie, rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele parafialnym pod wezwaniem świętego Wojciecha.

Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku, dalsze uroczystości upamiętniające te tragiczne wydarzenia, odbyły się pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa na terenie muzeum. Uczestniczyło w nich kilkaset osób. Odbył się tam apel poległych i wspólna modlitwa przedstawicieli pięciu wyznań.

Pomnik Walki i Męczeństwa na terenie muzeum / Fot. Ewa KrzysiakJedna z byłych więźniarek Janina Keller, prosiła aby pamiętać o wszystkich, którzy zginęli podczas wojny (w Sztutowie, jak i w innych obozach śmierci i w każdym innym miejscu). Podkreślała, że hołdowanie takim priorytetom jak rozwój osobisty i miłość do drugiego człowieka oraz szacunek do pokojowego rozwiązywania konfliktów gwarantuje pokój na świecie.

Zobacz zdjęcia z obozu koncentracyjnego w Sztutowie

Dyrektor Muzeum Stutthof Piotr Tarnowski powiedział, że rolą uroczystości jest przypomnienie do czego zdolny jest człowiek w swej najgorszej kondycji moralnej.

Źródło:
Radio Gdańsk

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich jak Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Także w dzisiejszych latach życie człowieka coraz częściej jest na celowniku pistoletu maszynowego w różnych częściach świata i Europy. Piękne marzenia o..."rozwoju indywidualnym człowieka i miłości do drugiej osoby" praktykowane w sposób naturalny w latach 80-tych i 90-tych w Europie Zachodniej zamazują się. Zaś priorytet uzyskują różnego rodzaju "nauki religijne"!
Dlatego tak istotne jest, ażeby wszystkie Kościoły, wszystkie wyznania równomiernie brały udzial w tego rodzaju pamięci o Martyrium zwyczajnego człowieka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.