Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

72. rocznica pierwszego transportu więźniów do obozu w Sztutowie

Ewa Bo
Ewa Bo
Kościół św. Wojciecha w Sztutowie
Kościół św. Wojciecha w Sztutowie Ewa Krzysiak
3 września w Sztutowie, leżącym w województwie pomorskim, kilkaset osób, w tym byli więźniowie niemieckiego obozu koncentracyjnego, wzięło udział w uroczystościach rocznicowych. 72 lata temu dotarł tu pierwszy transport więźniów.

"Ludzie ludziom zgotowali ten los"

Obóz Stutthof funkcjonował od 2 września 1939 roku do 9 maja 1945 roku. Był pierwszym i najdłużej istniejącym obozem na terenach Polski i stanowił jeden z głównych instrumentów, służących do masowej eksterminacji ludności.

Jego budowę rozpoczęto 2 września 1939 roku. Przybyli pierwszym transportem więźniowie wycinali drzewa, przygotowywali teren na przyszły obóz i zakładali drut kolczasty. Aby uniemożliwić wydostanie się z obozu wzdłuż ogrodzenia, postawiono 4 wieże strażnicze z posterunkami SS, wyposażonymi w broń maszynową. Nocą cały teren był oświetlony. Do obozu prowadziła brama, zwana "Bramą śmierci".

W obozie koncentracyjnym w Sztutowie zginęło 65 tys. osób.

Obchody, upamiętniające tragiczny los więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego w Sztutowie, rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele parafialnym pod wezwaniem świętego Wojciecha.

Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku, dalsze uroczystości upamiętniające te tragiczne wydarzenia, odbyły się pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa na terenie muzeum. Uczestniczyło w nich kilkaset osób. Odbył się tam apel poległych i wspólna modlitwa przedstawicieli pięciu wyznań.

Jedna z byłych więźniarek Janina Keller, prosiła aby pamiętać o wszystkich, którzy zginęli podczas wojny (w Sztutowie, jak i w innych obozach śmierci i w każdym innym miejscu). Podkreślała, że hołdowanie takim priorytetom jak rozwój osobisty i miłość do drugiego człowieka oraz szacunek do pokojowego rozwiązywania konfliktów gwarantuje pokój na świecie.

Zobacz zdjęcia z obozu koncentracyjnego w Sztutowie

Dyrektor Muzeum Stutthof Piotr Tarnowski powiedział, że rolą uroczystości jest przypomnienie do czego zdolny jest człowiek w swej najgorszej kondycji moralnej.

Źródło:
Radio Gdańsk

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich jak Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto