Facebook Google+ Twitter

72-letnia matka oddała swoją nerkę synowi

  • Źródło: Express Ilustrowany
  • Data dodania: 2007-10-11 07:30

Mirosława Dybowska, 72-letnia łodzianka, podarowała nerkę swojemu 47-letniemu synowi Markowi. Kobieta jest najstarszym dawcą organu do przeszczepu w Polsce. Operacja odbyła się we wrocławskim szpitalu.

Mirosława Dybowska / Fot. Express IlustrowanyPani Mirosława już wróciła do Łodzi. Jej syn został w szpitalu. Jak nam wczoraj powiedział, czuje się dobrze. - Nie wyleczył przeziębienia, przyplątało się zapalenie kłębuszków nerkowych i zasłabł - opowiada pani Mirosława. - Nagle nerki przestały pracować.

Pani Mirosława zaraz postanowiła, że da jedynakowi nerkę. Wiedziała, że można coś takiego zrobić, bo kilkanaście lat temu chciała podarować ją chorej bratanicy. Nie miała jednak odpowiedniej grupy krwi. Teraz martwiła się, czy jej wiek nie będzie przeszkodą, by została dawcą.

- Gdy dowiedziałam się, że 18 września będę mieć operację odetchnęłam - mówi. Teraz, czeka na powrót syna ze szpitala. - To, co zrobiłam, jest powinnością matki. Udowodniłam, że dawcą można być w każdym wieku i po operacji w kilka dni wrócić do normalnego życia - twierdzi.

Prof. Dariusz Patrzałek, dolnośląski konsultant do spraw transplantologii, który dokonywał przeszczepu, podkreśla, że wiek nie decyduje o tym, czy można zostać dawcą. Ważniejszy jest stan zdrowia.- Znamy przypadek, gdy w Anglii dawcą była 93-letnia kobieta. Podarowała nerkę wnukowi i organ służył mu potem przez kilkanaście lat - mówi profesor. W Łodzi od 2003 roku wykonano pięć przeszczepów od dawców żywych - dwukrotnie nerkę podarowała siostra siostrze, raz brat siostrze, raz matka córce, a raz przyjaciel przyjacielowi.

Na nerkę czeka około 300 osób. W tym roku w Łodzi wykonano tylko kilka przeszczepów organów od osób, u których lekarze stwierdzili śmierć mózgową. Od lutego br., gdy zatrzymano warszawskiego kardiologa i transplantologa, liczba przeszczepów dramatycznie spadła.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Tylko pogratulować zdrowia:))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kwintesencja matczynej miłości. Wzruszające.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.