Facebook Google+ Twitter

73. rocznica wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

Rekonstrukcja historyczna, modlitwa za poległych i apel pamięci pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża. Tak wyglądały obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej w Gdańsku na Westerplatte.

 / Fot. Anna Dryja

Gdańskie obchody 73. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczęły się o świcie na Westerplatte. Dzięki grupom rekonstrukcyjnym i prowadzącemu uroczystość Bogusławowi Wołoszańskiemu, nadmorski półwysep znów stał się miejscem bohaterskiej obrony. Podobnie jak 73 lata temu, o 4.45 padły się tu pierwsze strzały, a Westerplatte stanęło w ogniu.

Podczas widowiska Zaczęło się w Gdańsku. O honor żołnierza odegranego na żywo przedstawiono ważniejsze wydarzenia z dziejów obrony Westerplatte.
Tak odtworzono sam moment kapitulacji:
Po zakończeniu widowiska rozpoczęły się uroczystości z udziałem ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka, prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i metropolity gdańskiego arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia.

-1 września 1939 też był świt, ale ten świt sprzed 73 lat nie był jutrzenką pokoju i radości. To był świt, który rozpoczął misterium zła. Dziś spotykamy się na Westerplatte na czuwaniu, wspomnieniu i modlitwie - mówił metropolita gdański Sławoj Leszek Głodź.

Tegoroczna uroczystość ma szczególne znaczenie.

- Kilka tygodni temu,8 sierpnia w Brzezinach koło Kielc pożegnaliśmy majora Ignacego Skowrona, ostatniego członka bohaterskiej załogi obrońców Westerplatte powiedział minister Tomasz Siemoniak. Teraz to my mamy za zadanie podtrzymywać pamięć o tamtych dniach i latach.


Następnym etapem gdańskich uroczystości był apel pamięci. Do apelu wezwano nie tylko obrońców Westerplatte, lecz również wszystkich cichych bohaterów walczących w II wojnie światowej.

Obchody na Westerplatte zakończyła ceremonia złożenia wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża i odegranie ciszy.
Znajdź nas na Google+Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

gosc
  • gosc
  • 02.09.2012 16:30

A dziadek donka byl tam tez ,dostalby order weterana od brunka

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.