Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15472 miejsce

748 mln ludzi na Ziemi nie ma dostępu do czystej wody pitnej

748 mln ludzi na świecie ma problem z dostępem do wody pitnej - podaje UNICEF. Problem dotyczy głównie Afryki Subsaharyjskiej. 2 na 5 osób bez dostępu do wody żyje w tym rejonie.

https://flic.kr/p/rDjBdU / Fot. Güldem Üstün/CC BY 2.0Od 1990 roku około 2,4 mld ludzi uzyskało dostęp do czystej wody. W rezultacie, Milenijny Cel Rozwoju mówiący o zmniejszeniu o połowę liczby ludzi niemających dostępu do wody pitnej został osiągnięty już pięć lat temu. Obecnie tylko w trzech krajach ponad połowa ludności nie ma dostępu do czystej wody. Są to Demokratyczna Republika Konga, Mozambik i Papua-Nowa Gwinea.

Pomimo niewątpliwego postępu, jaki dokonał się w tym obszarze, nadal utrzymują się znaczące nierówności w dostępie do źródeł wody. 90% spośród 748 mln ludzi na świecie, którzy wciąż nie mają dostępu do wody pitnej mieszka na obszarach wiejskich.

Dla dzieci brak dostępu do czystej wody może być tragiczny w skutkach. Prawie 1000 z nich umiera każdego dnia na choroby biegunkowe spowodowane brakiem dostępu do wody pitnej, sanitariatów i zachowania zasad podstawowej higieny.

Kobiety i dziewczęta nie muszą już pokonywać wielu kilometrów, aby dotrzeć do ujęć wody. Zaoszczędzony czas mogą poświęcić na opiekę nad rodziną i edukację. W rejonach, gdzie toczy się konflikt zbrojny taka podróż naraża je również na ryzyko ataku i przemocy fizycznej. UNICEF szacuje, że w samej Afryce każdego roku ludzie przeznaczają łącznie 40 mld godzin na pieszą wędrówkę do źródeł czystej wody.

Ten problem dotyczy głównie Afryki Subsaharyjskiej. 2 na 5 osób, które nie mają dostępu do wody żyje w tym regionie. Jest to łączenie 325 mln ludzi. Mimo, że od 2000 roku w Afryce Subsaharyjskiej 50 000 ludzi każdego dnia uzyskuje dostęp do wody pitnej, to większość państw regionu wciąż boryka się z tym problemem. Duża liczba ludzi bez dostępu do wody żyje również w Chinach (112 mln) i Indiach (92 mln).

UNICEF współpracuje w organizacjami partnerskimi oraz rządami państw, aby zwiększyć dostęp do czystej wody przy pomocy innowacyjnych i opłacalnych metod:

- w Bangladeszu wody gruntowe, z których korzystało około miliona ludzi uległy zasoleniu. UNICEF dzięki nowoczesnej metodzie pozyskiwania czystej wody z wody deszczowej ponownie umożliwił tym ludziom bezpieczny dostęp do wody.

- w 2014 r. w Demokratycznej Republice Konga UNICEF zastosował model „zdrowych wiosek”. Dzięki niemu ponad milion ludzi uzyskało dostęp do wody pitnej, a 229 szkół zostało wyposażonych w ujęcia wody i sanitariaty.

Czytaj także: Słuchaj zapomnianych piosenek i pomóż razem z PAH ludziom dotkniętym wojną w Syrii


W tym roku UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi angażuje opinię publiczną przeprowadzając kampanię społeczną z wykorzystaniem hashtag’u #wateris, aby zwiększyć świadomość w tej kwestii i podkreślić trudną sytuację tych, którzy wciąż nie mają dostępu do wody pitnej.

Źródło: UNICEF

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Te definicje to oczywiście tylko zauważenie, że posługujemy się wyrażeniami nieprecyzyjnymi, które dla każdego mogą znaczyć co innego.

Problem oczywiście jest i to ogromny. Warto posłuchać choćby Ochojskiej, która "zęby zjadła" na organizowaniu przedsięwzięć typu "wykopać studnię". Jaki ogromny jest to problem logistyczny i ile kosztuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oprócz braku wyjaśnienia sensu danej wielkości statystycznej, nie ma nawet wyjściowych definicji.
A więc to to jest "dostęp" i co to jest woda "czysta".

Na przykład według mojej definicji, ja też nie mam dostępu do "czystej" wody, bo albo muszę ją sobie kupić, albo oczyścić, co też kosztuje ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Statystyki są wspaniałe. Zawsze można zrobić przy ich pomocy wrażenie.

Te ogromne trudności w codziennym pozyskiwaniu wody do picia i tak nie utrudniają produkcji olbrzymiej codziennej ilości moczu przez 7 miliardową populację ludzką. Ciekawscy niech sobie policzą jakie to ogromne marnotrawstwo tego cennego surowca... Sytuacja aż się prosi o wymuszony sztuczny recykling...

Komentarz został ukrytyrozwiń

/UNICEF szacuje, że w samej Afryce każdego roku ludzie przeznaczają łącznie 40 mld godzin na pieszą wędrówkę do źródeł czystej wody./

I co z tego szacowania ma wynikać, orócz tego, że liczba "robi wrażenie" ?
Policzmy. 1,1 mld ludzi w Afryce, a więc rocznie jedna statystyczna osoba przeznacza na wędrówkę po wodę 40 godzin. Czyli 6,5 minuty dziennie. Zaiste wędrówka na biegun ;)

I takie te statystyki bzdurne są.
Bez wyjaśnienia, bez oszacowania, bez refleksji, bez zrozumienia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.