Facebook Google+ Twitter

74. rocznica wybuchu II wojny światowej. Premier na Westerplatte

O świcie pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte z udziałem premiera Donalda Tuska odbyły się uroczystości z okazji 74. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Donald Tusk podczas uroczystości z okazji 74. rocznicy wybuchu II wojny światowej / Fot. PAP/Adam WarżawaDokładnie w 74 lata po ataku Niemców na polskie koszary na Westerplatte, o godzinie 4.45, rozpoczęły się uroczystości rocznicowe w Gdańsku. Wzięli w nich udział m.in. Premier Donald Tusk, minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, przedstawiciele władz lokalnych, szef sztabu Generalnego WP generał broni Mieczysław Gocuł, dowódca Marynarki Wojennej admirał floty Tomasz Mathea, Naczelniczka ZHP hm. Małgorzata Sinica, mieszkańcy i turyści.

 / Fot. G. Waletko (MW RP)Oprawę zapewniła honorowa Kompania oraz Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej RP. Wartę honorową przy pomniku zaciągnęli marynarze MW RP i harcerze. Oddano hołd bohaterom września i złożono wieńce.

Uroczystości na Westerplatte to już długoletnia tradycja. W przeszłości bywały na niej najważniejsze osoby w państwie, a także goście zagraniczni. Od kilkunastu lat tu kończy się harcerski Zlot Westerplatte. Bohaterska obrona polskiej składnicy tranzytowej pozostaje w pamięci Polaków.

Na uroczystości Donald Tusk nawiązując do oceny sytuacji Polski w przededniu wybuchu wojny zapowiedział, że realizowany obecnie program ma uczynić polską armię zdolną do działań w najtrudniejszych warunkach. Nie zabrakło też refleksji na temat bieżącej sytuacji w Syrii - świat jest na skraju kolejnego konfliktu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.