Facebook Google+ Twitter

750-lecie cystersów na Śląsku

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-31 10:05

W tym roku mija 750. rocznica przybycia cystersów do Rud na Śląsku. Głosili nie tylko radosną nowinę, ale poświęcali się pracy fizycznej i umysłowej. Przyczynili się do rozwoju szkolnictwa oraz gospodarki leśnej. Odegrali istotną rolę w kształtowaniu świadomości religijnej mieszkańców ziemi gliwickiej oraz raciborskiej.

Rozpoczynające się dzisiaj uroczystości rocznicowe potrwają do czerwca przyszłego roku.
Ksiądz Jan Rosiek, koordynujący odbudowę zespołu klasztorno-pałacowego cystersów w Rudach, mówi, że do jubileuszu będą nawiązywać wszystkie odbywające się w Rudach diecezjalne uroczystości. Dodatkowo odbędą się tam historyczne dyskusje i rozważania na temat działalności cystersów.
Zaproszeni zostali ciekawi goście z odczytami. Dzięki temu będzie można pogłębić wiedzę na temat ducha cysterskiego czy ducha świętego Bernarda, który jest patronem ruchu cysterskiego.
Równocześnie z przygotowaniami do jubileuszu trwają także prace związane z zakończeniem renowacji zespołu klasztorno-pałacowego w Rudach, które nadzoruje diecezja gliwicka. Szacuje się, że oddanie obiektu do użytku nastąpi najpóźniej na początku 2009 roku. Wówczas w budynku zostaną m.in. udostępnione miejsca noclegowe dla pielgrzymów.
Uroczystości rocznicowe 750-lecia przybycia cystersów do Rud mają być również przygotowaniem do nadania diecezjalnemu sanktuarium Matki Boskiej Pokornej w Rudach tytułu Bazyliki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.