Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23674 miejsce

75 lat temu podpisano pakt Ribbentrop-Mołotow

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2014-08-23 13:46

23 sierpnia 1939 roku ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i ZSRR podpisali w Moskwie pakt o nieagresji.

Podpisanie paktu: Mołotow (siedzi), za nim Ribbentrop i Stalin / Fot. http://commons.wikimedia.org/w/index.php?title=File:MolotovRibbentropStalin.jpg&action=historyPakt Ribbentrop-Mołotow (nazywany również IV rozbiorem Polski*) składał się z dwóch części: oficjalnej i nieoficjalnej. W pierwszej Niemcy i ZSRR zobowiązały się do powstrzymywania się od wzajemnych działań agresywnych gdyby druga strona "stała się przedmiotem działań wojennych ze strony trzeciego państwa". Druga dotyczyła rozbioru terytoriów lub rozporządzenia niepodległością suwerennych państw nadbałtyckich.

Oto jak wyglądało pełne brzmienie obydwu dokumentów:

"1939 sierpień 23, Moskwa

Pakt o nieagresji między Niemcami a ZSRR
Rząd ZSRR i Rząd Niemiecki kierując się pragnieniem utrwalenia sprawy pokoju między ZSRR a Niemcami oraz wychodząc z podstawowych założeń paktu o neutralności, zawartego między ZSRR a Niemcami w kwietniu 1926 r., wyraziły zgodę na następujące porozumienie.
Art. I
Obie umawiające się Strony zobowiązują się do powstrzymania się od wszelkiej przemocy, od wszelkich aktów agresji i wszelkich napaści we wzajemnych stosunkach zarówno oddzielnie, jak i łącznie z innymi państwami.
Art. II
W przypadku gdy jedna z umawiających się Stron stanie się obiektem działań wojennych ze strony państwa trzeciego, druga umawiająca się Strona nie okaże temu państwu poparcia w żadnej formie.
Art. III
Rządy obydwu umawiających się Stron pozostają w przyszlości we wzajemnym kontakcie dla konsultacji w celu wzajemnego informowania się w kwestiach, dotyczących ich wspólnych interesów.
Art. IV
Żadna z umawiających się Stron nie weźmie udziału w jakimkolwiek ugrupowaniu państw, które bezpośrednio lub pośrednio jest skierowane przeciwko drugiej Stronie.
Art. V
W razie powstania sporów lub konfliktów między umawiającymi się Stronami w sprawach tego lub innego rodzaju obie Strony będą rozstrzygać te spory lub konflikty wyłącznie przez przyjazną wymianę poglądów albo w razie potrzeby przez ustanowienie komisji dla uregulowania konfliktu.
Art. VI
Pakt niniejszy zostaje zawarty na lat dziesięć, z tym, że o ile jedna z umawiających się Stron nie wypowie go na rok przed upływem terminu, termin mocy obowiązującej tego paktu uważać się będzie za przedłużony automatycznie na następne pięć lat.
Art. VII
Pakt niniejszy podlega ratyfikacji w możliwie najkrótszym terminie. Wymiana dokumentów ratyfikacyjnych powinna nastąpić w Berlinie. Pakt wchodzi w życie niezwłocznie po jego podpisaniu.

Sporządzony w dwóch oryginałach w języku rosyjskim i niemieckim, w Moskwie, 23 sierpnia 1939 r.

Z upoważnienia Rządu ZSRR W. Mołotow
W imieniu Rządu Rzeszy Niemieckiej J. Ribbentrop

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Dzięki za przypomnienie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Faktycznie. Pewne źródła podają, że "nazwa koktajl Mołotowa została wymyślona przez żołnierzy fińskich, którzy używali tej broni przeciw wojskom sowieckim w czasie wojny zimowej (1939-1940)[2].

Mołotow, jako zastępca przewodniczącego Państwowego Komitetu Obrony, podpisał 7 lipca 1941 roku uchwałę, która zatwierdzała masową produkcję tej broni. Niewykluczone, że stąd wzięła się ta nazwa. Uważa się także, że nazwa była humorystyczną odpowiedzią na zapewnienia Mołotowa, że w dniu urodzin Stalina (18 grudnia 1939 roku) wypije na jego cześć koktajl w zdobytych przez Armię Czerwoną Helsinkach."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzeczywiście jest to ciekawe, bo przecież miał on duże zasługi w budowaniu państwa sowieckiego. A ma on również związek z upowszechnieniem się nazwy "koktajl Mołotowa", mimo że sama nazwa zrodziła się podobno w Finlandii...

Komentarz został ukrytyrozwiń

A co ciekawe, że Mołotow umarł mając 96 lat w 1986 w całkowitym zapomnieniu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.