Facebook Google+ Twitter

75. rocznica agresji sowieckiej na Polskę. Obchody w Warszawie

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2014-09-17 22:36

W 75. rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę Prezydent Bronisław Komorowski odsłonił w Cytadeli Warszawskiej tablice upamiętniające ofiary NKWD. Muzeum Katyńskie ma zostać otwarte w przyszłym roku.

 / Fot. Halibutt/http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Warsaw_East_Monument.jpg#filelinksWojska radzieckie wkroczyły do Polski 17 września 1939 roku na podstawie tajnego protokołu do niemiecko-radzieckiego paktu o nieagresji z 23 sierpnia 1939 r., zwanego układem Ribbentrop-Mołotow.

75 lat temu podpisano pakt Ribbentrop-Mołotow


Podczas obchodów 75. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę Prezydent RP w Cytadeli Warszawskiej odsłonił tablice epitafijne z imionami i nazwiskami pomordowanych w Lesie Katyńskim. Zostały wykonane z blachy cynkowej i szarego granitu i nawiązują do nieśmiertelników wojskowych. W roku 2015 mają powstać kolejne tablice upamiętniające pozostałych jeńców i więźniów, którzy zginęli wiosną 1940 r. Ogółem ma być ponad 20 tys. wpisów wyeksponowanych w formie przypominającej rozłożone kartki listów.

Pamiętam ten szczególny moment jeszcze z 1989 r., gdy towarzysząc pierwszemu niekomunistycznemu premierowi Tadeuszowi Mazowieckiemu w jego podróży do Moskwy przeżywałem pierwsze spotkanie z cmentarzem w Katyniu. To było wielkie przeżycie, niesłychanie bolesne (...) Bo z jednej strony było poczucie wielkiego polskiego triumfu, że pierwszy polski niekomunistyczny premier zaczyna swoje urzędowanie, swoją nową władzę od wizyty w Katyniu, na grobach polskich ofiar zbrodni stalinowskiej. A z drugiej strony widok tego cmentarza bolał, bo był sam w sobie przecież przypomnieniem i zakłamania, i oszustwa, i kamuflowania prawdy o Katyniu -powiedział Bronisław Komorowski. Cmentarz w Katyniu / Fot. Ency/http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:KatynPL-kontury.jpg#filelinks


Katyń, kaci i ofiary

Wspomniał również o innych miejscach zbiorowego pochówku, na których spoczywają polscy żołnierze: Charkowie, Miednoje i Bykowni.

Nie ma takiej zbrodni, nie ma takiego przestępstwa, które by poszło w niepamięć (...) każde agresywne zachowanie, każda brutalność, każda zbrodnia w imię własnych, egoistycznych interesów, zawsze prędzej czy później zostanie ujawniona, zostanie odkryta, przeżyta i użyta przeciwko tym, którzy są autorami zbrodni - dodał prezydent Komorowski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.