Facebook Google+ Twitter

75. rocznica wybuchu II wojny światowej. Widowisko "Wybuch" zamiast rekonstrukcji

W tym roku, po tradycyjnych uroczystościach na Westerplatte, nie będzie historycznej rekonstrukcji. W zamian przez dwa dni można będzie oglądać widowisko filmowo-multimedialne „Wybuch”.

 / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Westerplatte#mediaviewer/Plik:Westerplatte_brama.jpgTegoroczne obchody wybuchu II wojny światowej tradycyjnie rozpoczął się 1 września o godzinie 4:45 na Westerplatte. Zostaną złożone kwiaty u stóp Pomnika Obrońców Wybrzeża, dobędzie się apel pamięci i oddana salwa honorowa. Tu też zakończą swój rajd harcerze. Obok władz lokalnych udział w uroczystości zapowiedział premier Donald Tusk. Podobne uroczystości, już w ciągu dnia, odbędą się w wielu miejscowościach – oddając hołd obrońcom Ojczyzny.

O godzinie 17 Westerplatte odwiedzi prezydent Bronisław Komorowski (rano prezydent bierze udział w rozpoczęciu roku szkolnego w SP-6 w Gdyni), który z prezydentem Niemiec Joachimem Gauck zapalą znicze na cmentarzu obrońców polskiej placówki tranzytowej.

W tym roku zrezygnowano z organizacji inscenizacji historycznej obrony Westerplatte. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprasza natomiast na niezwykłe widowisko filmowo-multimedialne „Wybuch”. Pomysłodawcą tego niezwykłego wydarzenia jest reżyser Andrzeja Wajdy. Przez dwa dni, 1 i 2 września, co godzinę w starym zbiorniku gazowym (przy ul. Podstocznej) na ogromnym ekranie, z animacja 3D, zostanie zaprezentowany ten niezwykły spektakl. Trwa on 20 minut i ukazuje historię Gdańska, Polski i Europy od chwili dojścia Hitlera do władzy aż do chwili kampanii wrześniowej 1939 roku i narodzin Polskiego Państwa Podziemnego.

Spektakl „Wybuch” zrealizowało krakowskie studio Nolabel. Udział w spektaklu jest bezpłatny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

a tak było o świcie na Westerplatte
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.