Facebook Google+ Twitter

775. rocznica grodu Kopernika

Herman von Balk i książę Konrad Mazowiecki znów odwiedzili Toruń by podpisać i wręczyć osadnikom akt lokacji i posłuchać Myslovitz. Tak gród Kopernika obchodził dziś 775. rocznicę swej lokacji.

 / Fot. Łukasz KołtackiDziś, w 775. rocznicę wręczenia aktu lokacji osadnikom, do miasta powrócił wysłany przez samego von Salzę Herman von Balk – pierwszy Mistrz Krajowy Zakonu Krzyżackiego w Prusach i założyciel Torunia (później także Kwidzynia, Elbląga czy Grudziądza). Wraz z nim przybył na Rynek Staromiejski książę Konrad Mazowiecki, który sprowadził krzyżaków do Polski. To historyczne wydarzenie opisał swego czasu ksiądz krzyżacki Mikołaj von Jeroschin we fragmencie swej Kroniki ziem pruskich:

"W 1230 r. Balk przybył do Nieszawy, a wkrótce - dowodząc niewielką grupą zbrojnych – przeprawił się przez Wisłę i tam założył pierwsza osadę – Toruń. To stąd kierował później walką z plemionami pruskimi, tędy przepuszczał pierwsze oddziały rycerzy i osadników, którzy korzystając z krzyżackiej osłony, planów i pieniędzy w błyskawicznym czasie wybudowali nowe miasta, potężne zamki."

 / Fot. Łukasz Kołtacki 28 grudnia 1233 roku to data, która widnieje na lokacyjnym dokumencie wystawionym przez mistrza krzyżackiego Hermanna von Salza, głównego twórcy jego potęgi. Krzyżacy dali początek miastu już trzy lata wcześniej, traktując je jak miejsce, z którego wyruszano na podbój plemion pruskich. Po nawiedzających obszar powodziach i w skutek tego przeniesieniu miasta na wyższe tereny, rozpoczęto budowę zamku krzyżackiego. Dzięki nadaniu praw miejskich w 1264 roku połączono zachowując mury obronne Nowe i Stare Miasto.

 / Fot. Łukasz KołtackiAntykrzyżackie powstanie, które wybuchło w 1454 roku, będące wynikiem niezadowolenia mieszczan z sytuacji państwa zakonnego stało się początkiem wojny trzynastoletniej. Dodatkowo nadane przywileje szlacheckie przez polskiego króla pozwoliły osłabić krzyżackie państwo, otworzyć obszar na Bałtyk i zakończyć wojnę II pokojem toruńskim, w następstwie którego Toruń stał się częścią państwa polskiego.

Po żywiołowej inscenizacji, będącej jednocześnie wspaniałą podróżą w czasie, jej bohaterowie zaprosili na tratwę najmłodszych w celu zrobienia zdjęć pamiątkowych. Obchody 775. rocznicy lokacji miasta Torunia zakończył zapowiedziany przez prezydenta Michała Zaleskiego koncert zespołu Myslovitz. Grupa pojawiła się dziś na scenie pierwszy raz po dłuższej artystycznej przerwie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.