Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

775. rocznica grodu Kopernika

Łukasz Kołtacki
Łukasz Kołtacki
Herman von Balk i książę Konrad Mazowiecki znów odwiedzili Toruń by podpisać i wręczyć osadnikom akt lokacji i posłuchać Myslovitz. Tak gród Kopernika obchodził dziś 775. rocznicę swej lokacji.

Dziś, w 775. rocznicę wręczenia aktu lokacji osadnikom, do miasta powrócił wysłany przez samego von Salzę Herman von Balk – pierwszy Mistrz Krajowy Zakonu Krzyżackiego w Prusach i założyciel Torunia (później także Kwidzynia, Elbląga czy Grudziądza). Wraz z nim przybył na Rynek Staromiejski książę Konrad Mazowiecki, który sprowadził krzyżaków do Polski. To historyczne wydarzenie opisał swego czasu ksiądz krzyżacki Mikołaj von Jeroschin we fragmencie swej Kroniki ziem pruskich:

"W 1230 r. Balk przybył do Nieszawy, a wkrótce - dowodząc niewielką grupą zbrojnych – przeprawił się przez Wisłę i tam założył pierwsza osadę – Toruń. To stąd kierował później walką z plemionami pruskimi, tędy przepuszczał pierwsze oddziały rycerzy i osadników, którzy korzystając z krzyżackiej osłony, planów i pieniędzy w błyskawicznym czasie wybudowali nowe miasta, potężne zamki."

28 grudnia 1233 roku to data, która widnieje na lokacyjnym dokumencie wystawionym przez mistrza krzyżackiego Hermanna von Salza, głównego twórcy jego potęgi. Krzyżacy dali początek miastu już trzy lata wcześniej, traktując je jak miejsce, z którego wyruszano na podbój plemion pruskich. Po nawiedzających obszar powodziach i w skutek tego przeniesieniu miasta na wyższe tereny, rozpoczęto budowę zamku krzyżackiego. Dzięki nadaniu praw miejskich w 1264 roku połączono zachowując mury obronne Nowe i Stare Miasto.

Antykrzyżackie powstanie, które wybuchło w 1454 roku, będące wynikiem niezadowolenia mieszczan z sytuacji państwa zakonnego stało się początkiem wojny trzynastoletniej. Dodatkowo nadane przywileje szlacheckie przez polskiego króla pozwoliły osłabić krzyżackie państwo, otworzyć obszar na Bałtyk i zakończyć wojnę II pokojem toruńskim, w następstwie którego Toruń stał się częścią państwa polskiego.

Po żywiołowej inscenizacji, będącej jednocześnie wspaniałą podróżą w czasie, jej bohaterowie zaprosili na tratwę najmłodszych w celu zrobienia zdjęć pamiątkowych. Obchody 775. rocznicy lokacji miasta Torunia zakończył zapowiedziany przez prezydenta Michała Zaleskiego koncert zespołu Myslovitz. Grupa pojawiła się dziś na scenie pierwszy raz po dłuższej artystycznej przerwie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto