Facebook Google+ Twitter

77. rocznica pierwszego finału mistrzostw świata w piłce nożnej

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2007-07-30 14:26

Dokładnie 77 lat temu rozegrano pierwszy mecz finałowy mistrzostw świata w piłce nożnej, w którym Urugwaj pokonał Argentynę 4:2.

W roku 1928 FIFA postanowiła, że pierwsze mistrzostwa świata odbędą się dwa lata później. Jedynym kandydatem do ich organizacji był Urugwaj, który jako pierwszy miał gościć najlepsze drużyny piłkarskie ówczesnego świata. Za podróż do odległego dla Europejczyków Urugwaju trzeba było zapłacić z własnej kieszeni. Na to nie było stać większości drużyn, a Anglicy uważali, że nie muszą udowadniać swojej wyższości w turnieju i nie pojechali. Ostatecznie w mundialu wzięło udział 13 drużyn.
W grupie A zagrały Argentyna, Chile, Francja i Meksyk, w grupie B Jugosławia, Brazylia i Boliwia, w grupie C Urugwaj, Rumunia i Peru, a w grupie D USA, Paragwaj i Belgia.

Mecz finałowy odbył się na Estadio Centenario w Montevideo. Na trybunach zasiadł komplet 80 tys. widzów. Po zaciętym spotkaniu gospodarze pokonali Argentynę, mimo że do przerwy przegrywali z nią 1:2. Fetowanie zwycięstwa trwało do nocy, a dzień następny został przez prezydenta ogłoszony dniem wolnym od pracy.

Źródła:
"Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 1930" z www.wikipedia.org
"Mistrzostwa Świata - Urugwaj 1930" z www.mundial.wp.pl
"World Cup Uruguay 1930" z www.all-soccer-info.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.