Facebook Google+ Twitter

7 cudów - w duchu tolerancji

W organizacji plebiscytów nie jesteśmy światowym potentatem. Nawet nie europejskim. Tu prym wiedzie Szwajcaria. Nie mniej, kiedy ktoś zwróci się z zapytaniem o nasze zdanie i nie jest to sprawa stricte polityczna, odpowiadamy i wybieramy

Rynek Główny dopiero na 7-mym miejscu. Czyżby spowszedniał? / Fot. Janina BieleńkoUczestniczymy w głosowaniu, z radosnym poczuciem, że mamy na coś wpływ. Ostatnią okazją do wyrażenia swojej opinii był plebiscyt na wybór 7 cudów swojego miasta.

Organizator, Media Regionalne sp. z o. o., z siedzibą w Warszawie, przeprowadził na terenie ośmiu większych miast Polski plebiscyt, którego celem miała być nominacja, a następnie wybór miejsc wyjątkowych i szczególnie bliskich sercu mieszkańców. Regulamin zezwalał na pełną dowolność nominacji. Mogły to być zarówno architektoniczne perełki, jak i ulubione miejsca wypoczynku. Nominującym mógł być każdy pełnoletni użytkownik serwisu Moje Miasto. Chociaż zgłoszenie nominacji wymagało pewnego wysiłku, w postaci opracowania materiału dziennikarskiego, doboru zdjęć i umieszczenia w internecie, ilość zgłoszeń kandydatów do tytułu "Cud Miasta" była ogromna.
Teatr im.Słowackiego / Fot. Janina Bieleńko
Cud okazał się pojęciem bardzo pojemnym.

Wrocław zgłosił 66 nominacji, Trójmiasto 52, Lublin 49, Poznań 30,Warszawa 28, Kraków 26 nominacji, Łódź i Szczecin po 24 nominacje.

Patronat honorowy nad plebiscytem objęli przedstawiciele ważnych instytucji, prezydenci miast, wojewodowie, rektorzy wyższych uczelni, organizacje turystyczne, studenckie i inni. Powszechna była opinia, że jest to akcja pożyteczna, aktywizująca lokalne społeczności do spojrzenia na miejsce swojego zamieszkania, jako potencjalne siedlisko "cudownych" obiektów, które mogą napawać dumą, i które warto pokazać reszcie kraju.

Centrum Manufaktura / Fot. Janina BieleńkoGłosowanie, za pomocą sms-ów i maili, nie pozwoliło na scharakteryzowanie przekroju społecznego uczestników, ich wieku, płci, wykształcenia. Nie mniej lista zwycięzców plebiscytu 7 cudów może być tematem do ciekawych rozważań, dla zainteresowanych taką analizą.

W grupie pierwszych trzech miejsc występują 3 cmentarze, 6 obiektów kultu religijnego, perły polskiej architektury jak barokowy pałac w Wilanowie, wzniesiony w latach 1677-1696 dla króla Jana III Sobieskiego czy XIV-to wieczna archikatedra w Oliwie, znana z koncertów organowych wysokiej klasy.
Wały Chrobrego to naturalna widownia dla imprez na wodzie. / Fot. Janina Bieleńko
Na miano cudu zasłużyły obiekty, które po pieczołowitej rekonstrukcji prezentują niezwykłą architekturę przemysłową minionych wieków i udostępniają swoje nowocześnie zaadoptowane wnętrza na potrzeby mieszkańców. I tak w Poznaniu głosujący wybrali Stary Browar, którego początki sięgają roku 1844 r. a w Łodzi unikalne Centrum Manufaktura - miejsce po tekstylnym imperium z XIX w., należącym do przemysłowca Izraela Kalmanowicza Poznańskiego. Te nominacje szczególnie podkreślają główne sfery życia współczesnych Polaków. Pokazują, że obok spraw czysto egzystencjalnych, równie ważne są potrzeby ducha. W jednym obiekcie współegzystują handel i sztuka, konsumpcja dóbr doczesnych i niematerialnych.


Zobacz także:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ciekawa informacja. Tego typu plebiscyty aktywizują lokalne społeczności. Rodzaj wybranych cudów trzeba przyjąć z pokorą.Vox populi, vox Dei
I przynajmniej w tej dziedzinie, można obejść się bez bieżącej polityki i polityków...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.01.2010 23:57

Gdy regulamin zezwala na pełną dowolność nominacji - cuda się mnożą, niczym króliki.... i to nie tylko architektoniczne... :-)) Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.