Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

7 cudów - w duchu tolerancji

YanBi
YanBi
Rynek Główny dopiero na 7-mym miejscu. Czyżby spowszedniał?
Rynek Główny dopiero na 7-mym miejscu. Czyżby spowszedniał? Janina Bieleńko
W organizacji plebiscytów nie jesteśmy światowym potentatem. Nawet nie europejskim. Tu prym wiedzie Szwajcaria. Nie mniej, kiedy ktoś zwróci się z zapytaniem o nasze zdanie i nie jest to sprawa stricte polityczna, odpowiadamy i wybieramy

Uczestniczymy w głosowaniu, z radosnym poczuciem, że mamy na coś wpływ. Ostatnią okazją do wyrażenia swojej opinii był plebiscyt na wybór 7 cudów swojego miasta.

Organizator, Media Regionalne sp. z o. o., z siedzibą w Warszawie, przeprowadził na terenie ośmiu większych miast Polski plebiscyt, którego celem miała być nominacja, a następnie wybór miejsc wyjątkowych i szczególnie bliskich sercu mieszkańców. Regulamin zezwalał na pełną dowolność nominacji. Mogły to być zarówno architektoniczne perełki, jak i ulubione miejsca wypoczynku. Nominującym mógł być każdy pełnoletni użytkownik serwisu Moje Miasto. Chociaż zgłoszenie nominacji wymagało pewnego wysiłku, w postaci opracowania materiału dziennikarskiego, doboru zdjęć i umieszczenia w internecie, ilość zgłoszeń kandydatów do tytułu "Cud Miasta" była ogromna.

Cud okazał się pojęciem bardzo pojemnym.

Wrocław zgłosił 66 nominacji, Trójmiasto 52, Lublin 49, Poznań 30,Warszawa 28, Kraków 26 nominacji, Łódź i Szczecin po 24 nominacje.

Patronat honorowy nad plebiscytem objęli przedstawiciele ważnych instytucji, prezydenci miast, wojewodowie, rektorzy wyższych uczelni, organizacje turystyczne, studenckie i inni. Powszechna była opinia, że jest to akcja pożyteczna, aktywizująca lokalne społeczności do spojrzenia na miejsce swojego zamieszkania, jako potencjalne siedlisko "cudownych" obiektów, które mogą napawać dumą, i które warto pokazać reszcie kraju.

Głosowanie, za pomocą sms-ów i maili, nie pozwoliło na scharakteryzowanie przekroju społecznego uczestników, ich wieku, płci, wykształcenia. Nie mniej lista zwycięzców plebiscytu 7 cudów może być tematem do ciekawych rozważań, dla zainteresowanych taką analizą.

W grupie pierwszych trzech miejsc występują 3 cmentarze, 6 obiektów kultu religijnego, perły polskiej architektury jak barokowy pałac w Wilanowie, wzniesiony w latach 1677-1696 dla króla Jana III Sobieskiego czy XIV-to wieczna archikatedra w Oliwie, znana z koncertów organowych wysokiej klasy.

Na miano cudu zasłużyły obiekty, które po pieczołowitej rekonstrukcji prezentują niezwykłą architekturę przemysłową minionych wieków i udostępniają swoje nowocześnie zaadoptowane wnętrza na potrzeby mieszkańców. I tak w Poznaniu głosujący wybrali Stary Browar, którego początki sięgają roku 1844 r. a w Łodzi unikalne Centrum Manufaktura - miejsce po tekstylnym imperium z XIX w., należącym do przemysłowca Izraela Kalmanowicza Poznańskiego. Te nominacje szczególnie podkreślają główne sfery życia współczesnych Polaków. Pokazują, że obok spraw czysto egzystencjalnych, równie ważne są potrzeby ducha. W jednym obiekcie współegzystują handel i sztuka, konsumpcja dóbr doczesnych i niematerialnych.

Krakowscy miłośnicy tradycyjnych obiektów kultury uznali za cud Teatr im.Słowackiego, jeden z najcenniejszych zabytków architektury teatralnej w Europie. Zbudowany specjalnie na potrzeby teatru w 1893 roku. Do historii przeszły wystawiane tam sztuki Stanisława Wyspiańskiego m.in. Wesele (1901) i Wyzwolenie (1903) a także znane arcydzieła polskiego romantyzmu jak
Kordian, Dziady czy Nie-Boska komedia.

Średniowieczny Rynek we Wrocławiu, Zamek Cesarski w Poznaniu, Politechnika Gdańska, której działalność zaingurował osobiście w roku 1904 cesarz Niemiec Wilhelm II, to obiekty, które na przestrzeni dziejów przechodziły z rąk do rąk. Dzięki staraniom Polaków, zrekonstruowane po zniszczeniach wojennych, odnowione z dużym pietyzmem cieszą oko obecnych mieszkańców i turystów.

Nominujący kandydatów do tytułu 7 cudów pamiętali o miejscach o szczególnych walorach turystycznych i wypoczynkowych. Takim miejscem dla Szczecina są Wały Chrobrego - rozległy taras widokowy, usytuowany 19 m nad poziomem Odry. Dla Łodzi Park Źródliska jest ulubione miejscem wypoczynku, a dla Krakowa - Zakrzówek: zalane wyrobisko wapienia, otoczone skałkami
- mekka krakowskich płetwonurków i wspinaczy. Trójmiasto wybrało znane wszystkim Polakom, atrakcyjne, chociaż zimne, Morze Bałtyckie.

Nie zabrakło także kuriozalnych zwycięzców plebiscytu jak wrocławskie krasnale, mieszkańcy i turyści Krakowa czy stary neon - wizerunek pana z kapelusikiem, witającego wychodzących z Dworca Głównego podróżnych, napisem: "Dobry wieczór we Wrocławiu". Przez kilkadziesiąt lat każdy przybysz mógł się poczuć mile widzianym w mieście, które po wojnie zostało zasiedlone głównie przez przyjezdnych.

Trwający kilka miesięcy plebiscyt dobiegł końca. W niektórych miastach już odbyły się uroczyste gale, na których wręczono okolicznościowe dyplomy. Reasumując w lżejszym tonie można uznać plebiscyt za ważny w życiu miast-uczestników i żywić nadzieję na kolejne edycje, obejmujące swym zasięgiem całą Polskę, od Bałtyku do Tatr.
Żyjemy w kraju pełnym cudów i od nas zależy, w jakim stanie przekażemy go następnym pokoleniom.

Pierwsze trzy miejsca w poszczególnych miastach przypadły następującym
kandydatom:

Kraków
Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, Teatr im. Słowackiego,
Zakrzówek

Lublin
Cerkiew Grekokatolicka z Tarnoszyna, Zespół Szkół Ekonomicznych im. Vetterów, Kościół św. Mikołaja na Czwartku

Łódź
Centrum Manufaktura, Park Źródliska, Mauzoleum Karola Scheiblera

Poznań
Zamek Cesarski, Cerkiew św. Mikołaja, Stary Browar

Szczecin
Cerkiew Prawosławna pw. św. Mikołaja, Wały Chrobrego, Jezioro Szmaragdowe

Trójmiasto
Katedra Oliwska, Politechnika Gdańska, Morze Bałtyckie

Warszawa
Wilanów, Pałac Kultury i Nauki, Stare Powązki

Wrocław
Stary Cmentarz Żydowski, krasnale, Rynek

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto