Facebook Google+ Twitter

7 czerwca: Obchody II Dnia Dziękczynienia

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-29 20:43

"Dziękujemy za wolność" - to hasło tegorocznego, II Dnia Dziękczynienia, który będzie obchodzony w niedzielę, 7 czerwca. Główne uroczystości odbędą się na warszawskich Polach Wilanowskich, w miejscu powstawania Centrum Opatrzności Bożej - wotum narodu na odzyskaną wolność.

Metropolita warszawski podkreśla, że w tym roku dziękczynienie jest związane przede wszystkim z 30 rocznicą pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, od której rozpoczął się proces odzyskiwania wolności.


W przeddzień Dnia Dziękczynienia, na Placu Piłsudskiego w Warszawie, po 30 latach od tego wydarzenia, stanie 9 metrowy krzyż - mówi arcybiskup Kazimierz Nycz.


Dzień Dziękczynienia jest także okazją do upamiętnienia 20 rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów oraz dziesięciolecia pierwszej w historii Polski wizyty Ojca Świętego w Parlamencie. - To było w 1999 roku i był to także ostatni raz, kiedy Jan Paweł II odwiedził Warszawę - podkreśla arcybiskup Nycz zwracając jednocześnie uwagę, że wtedy Ojciec Święty przypomniał rodakom, że ich wolność rozpoczęła się właśnie od wołania do Ducha Świętego.


Jak podkreśla Piotr Gaweł - prezes zarządu Centrum Opatrzności Bożej, z perspektywy czasu coraz bardziej sobie uświadamiamy, że przemiany w Polsce i Europie, które dokonywały się po roku 1979, nie byłyby możliwe bez Opatrzności Bożej. - Nie ma w historii świata, ani starożytnej, ani nowożytnej przypadku, żeby bez jednego wystrzału, tak ogromne wojska (radzieckie) opuściły terytorium ponad połowy kontynentu.


- Najlepiej obrazuje to ówczesna mapa Europy, na której było 31 państw, z czego 9 należało do bloku komunistycznego - mówi Piotr Gaweł. Jak przypomina - państwa komunistyczne, wraz ze Związkiem Radzieckim, zajmowały ponad 62 procent terytorium ówczesnej Europy. Dziś, Europa liczy 44 państwa, z czego 43 - oprócz Białorusi - to państwa demokratyczne.


Od 31 maja na Placu Piłsudskiego będzie czynna wystawa nawiązująca do pierwszej wizyty papieskiej w Polsce.


2 czerwca odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa "Jan Paweł II Papież wolności".

II Dzień Dziękczynienia poprzedzi w sobotę, 6 czerwca, całonocne czuwanie na Placu Piłsudskiego w Warszawie młodzieży z całej Polski, skąd następnego dnia rano pieszo młodzi udadzą się na Pola Wilanowskie.


Głównym uroczystościom na Polach Wilanowskich w Warszawie, 7 czerwca w południe, z udziałem - między innymi - Episkopatu Polski i przedstawicieli władz, będzie przewodniczył arcybiskup Józef Michalik, a homilię wygłosi kardynał Stanisław Dziwisz.


Podobnie jak w ubiegłym roku datki zebrane na tacę w drugim Dniu Dziękczynienia, w niemal 11 tysiącach polskich parafii, będą przeznaczone na budowę Świątyni Opatrzności Bożej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.