Facebook Google+ Twitter

7 grzechów głównych - wersja 2.0

Handel narkotykami, nadmierny przepych i bogactwo, zatruwanie środowiska i manipulacje genetyczne - to niektóre z nowych grzechów głównych, które opracował Watykan. - donosi timesonline.co.uk.

timesonline.co.uk / Fot. screenMinęło półtora tysiąca lat od publikacji pierwszej listy grzechów głównych w kościele katolickim. Watykan idąc z duchem czasu postanowił zaktualizować dotychczasową listę, tak aby była ona bardziej aktualna w dobie globalizacji.

Listę opublikowało wydawane przez Watykan pismo - L’Osservatore Romano.

Kościół katolicki dzieli grzechy na: powszednie i śmiertelne. Grzechy śmiertelne skazują naszą duszę na wieczne potępienie chyba, że grzesznik wyspowiada się przed śmiercią i okaże skruchę.

Nie istnieje coś takiego jak stała i niezmienna lista grzechów głównych. Większość wierzących akceptuję tę stworzoną przez papieża Grzegorza Wielkiego w VI w n.e.

Na liście tej znajduje się siedem grzechów: pycha, chciwość, nieczystość, zazdrość, łakomstwo, gniew i lenistwo. Przeciwstawia się im cnoty: czystości, umiarkowania, pokory, hojności, miłości, cierpliwości i gorliwości.

Według biskupa Gianfranco Girotti z Watykanu, księża powinni wziąć pod uwagę, które pojawiły się w następstwie zachodzących procesów globalizacji. - Obrażasz Boga nie tylko kradnąc, bluźniąc czy pożądając żony sąsiada, ale też przez zanieczyszczanie środowiska naturalnego, zajmując się moralnie podejrzanymi eksperymentami naukowymi, czy też pozwalając na genetyczne manipulacje, które zmieniają ludzkie DNA lub zagrażają ludzkim embrionom - mówi duchowny.

Oto nowe elementy na liście grzechów głównych:

niesprawiedliwość społeczna
handel narkotykami
zanieczyszczanie środowiska
manipulowanie genetyczne
nieprzyzwoite bogactwo
aborcja
pedofilia

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Jusz Podaje
  • Jusz Podaje
  • 13.01.2011 10:28

Moze ktos w koncu osadzi tych mordecow, pedofilow i oszustow.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nieprzyzwoite bogactwo chyba najlepiej rozumie Choyrock - chodzi inaczej o tę starą(czyli w sumie nic nie zaktualizowali) chciwość... Jak ktoś skąpi swojego bogactwa i chełpi się nim jak najwyższą ziemską wartością czy wartością w ogóle...

Kościół wbrew nieumiarkowanym głosom podobnie jak Bill Gates stara się jak najlepiej zarządzać swoimi pieniędzmi, by były pieniądze i na misje, i na pomoc społeczną w różnych zakątkach świata, i na budowę/utrzymanie świątyń i utrzymanie duchownych(np. biskupi nie mają tacy tylko kieszonkowe)...

Ale nic to, zawsze łatwiej dostrzegać zło;)...

Komentarz został ukrytyrozwiń

A jeszcze mi do głowy przyszło, że trzeba będzie zdecydowanie sequel "Siedem" nakręcić... ehhh, odechciewa się wszystkiego

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo jestem ciekawy od jakiego poziomu się będzie mierzyć "nieprzyzwoite bogactwo" - czy jeśli kogoś w Polsce stań na samochód, mieszkanie i prywatną szkołę dla dziecka to jeszcze jest przyzwoitym katolikiem czy już podchodzi pod kategorię nowych grzechów???

Komentarz został ukrytyrozwiń

No z tym bogactwem to faktycznie spore pole do dyskusji. Np taki Bill Gates-ponad 60 miliardów "zielonych" w kieszeni, ale jeśli ktoś myśl,i że tylko za te pieniądze hula to jest w błędzie bo dziesiątki milionów wydaje także na pomoc dla ludzi. A Rockefeller? Zrobił majątek wielkości ponad 300 mld dolarów, z czego ponad poł miliarda wydał na cele dobroczynne, założył Uniwersytet i własną fundację. I co? potępić ich? Tu się sprawa chyba rozchodzi nie o to ile ktoś ma ,tylko o to jak tym co ma rozporządza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

śmiech na sali, to jest mój komentarz. Hipokryzja Kościoła przebija wszystko

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hmm..., już dawno zwątpiłam czy duchowni pamiętają o cnotach; a nowe grzechy, cóż ... wszyscy jakieś popełniamy i oni też.

Tylko nie dla wszystkich wymienione grzechy są grzechami.
+/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hidari to o czym mówi to grzech przeciwko Duchowi Świętemu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie ma się czym przejmować! Wyspowiadamy się przed śmiercią i już nie grozi nam wieczne potępienie.
Hipokryzja do kwadratu!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nieprzyzwoite bogactwo - grzechem! - Tako rzecze Watykan. Toż to kwintesencja cynizmu przeplatana z hipokryzją!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.