Facebook Google+ Twitter

7 kwietnia - Światowy Dzień Zdrowia

Jak co roku, pod przewodnictwem World Health Organization, 7 kwietnia świętujemy Światowy Dzień Zdrowia. Tym razem pod hasłem "Człowiek i miasto".

Logotyp tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia / Fot. World Health OrganizationPrzebieg tegorocznych wydarzeń, związanych z Światowym Dniem Zdrowia, koncentruje się na problemach zdrowotnych, wynikających z postępującej urbanizacji. Statystyki WHO pokazują bowiem, iż już w roku 2007 ludność miejska przekroczyła 50 proc., a przed 2030 rokiem co szósta osoba mieszkać będzie w dużej aglomeracji. Rozbudowa dużych miast ma istotny wpływ na środowisko naturalne i jego niszczenie, m.in. zmniejsza się dostępność wody pitnej. Wzrasta natomiast przestępczość, ilość wypadków i dostępność używek, takich jak tytoń, alkohol i narkotyki.

Akcja "Człowiek i miasto" ma za zadanie wypromować, m.in.:
- planowanie urbanistyczne skupione na zwiększeniu bezpieczeństwa, udostępnieniu służb medycznych, zwiększeniu dostępności różnorodnych form aktywności psycho-ruchowej i zdrowej żywności;
- podnoszenie warunków bytowych mieszkańców miast poprzez lokalizowanie domów w miejscach bezpiecznych, zapewnienie wody pitnej i kontrolę zanieczyszczeń;
Zdjęcie z pakietu promocyjnego Światowego Dnia Zdrowia / Fot. World Health Organization- przystosowanie miast dla wszystkich, niezależnie od wieku i sprawności;
- zwiększanie świadomości społecznej i udziału mieszkańców w życiu miasta i procesie decyzyjnym;
- zabezpieczanie miast i ich mieszkańców przed potencjalnymi kataklizmami i innymi sytuacjami kryzysowymi, m.in. poprzez umieszczanie szpitali w miejscach bezpiecznych i łatwo dostępnych i zwiększanie odpowiedzialności społecznej.

Do tegorocznej akcji przyłączyło się już 1300 miast z całego świata. Wśród Polskich miejscowości, biorących udział w obchodach (od 7 do 11 kwietnia), znalazły się: Warszawa, Łódź, Lisków, Częstochowa i Ruda Śląska. Zaplanowane działania można poznać "klikając" w miasto na interaktywnej mapie stworzonej przez WHO (zobacz mapę).

Tymczasem już dziś o godz. 13 odbędzie się konferencja prasowa "Człowiek i miasto", organizowana przez Ministerstwo Zdrowia w jego siedzibie, w sali kasetonowej. W spotkaniu z mediami wezmą udział m.in.: Ewa Kopacz - Minister Zdrowia, Ryszard Stachurski - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, oraz Paulina Miśkiewicz - Dyrektora Biura Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Polsce.

_____
Zapraszam Was do wspólnego poparcia Światowego Dnia Zdrowia. Do 11 kwietnia zmieńmy zdjęcia w swoich profilach na specjalną tabliczkę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

WHO w Polsce utworzone zostało w lipcu 1992 r. Jest ono integralną częścią Biura Regionalnego Światowej Organizacji Zdrowia dla Europy (WHO EURO) z siedzibą w Kopenhadze [1].
Celem Światowego Dnia Zdrowia jest zwrócenie uwagi na problemy zdrowia światowego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo żałuję - Pani Aniu. Widocznie strzeliłam gafę. Bywa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To nie jest święto służby zdrowia, pani Ewo...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzisiaj byłam w "mojej" przychodni. Przy okazji złożyłam życzenia tamtejszej służbie zdrowia. Wszyscy patrzyli na mnie jak bym urwała się z choinki. - Jakie święto? Nic o tym nie wiemy - usłyszałam. - My nie świętujemy. My pracujemy - skwitowała naszą rozmowę jedna z pielęgniarek. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

To już kawał historii... Światowy Dzień Zdrowia ustanowiony został przez WHO w 1948r. Dwa lata później obchodzono je po raz pierwszy, więc to już 60. raz! :) A obchodzone za komuny "święto" było tylko "na doczepkę".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Ewo, za komuny było obchodzone. Na pewno nie nagłaśniane, ale dyrekcja ZOZ-u w którym pracowałem pamiętała o kwiatku dla pielęgniarek i dyplomie dla zasłużonych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Światowy Dzień Zdrowia? Zapomniałam, że takie święto obchodzone było także za komuny jako Dzień Służby Zdrowia. Awatarek akurat zmieniłam, ale na znak protestu. Mój protest dotyczy akurat tego, co się w naszej, czyli polskiej służbie zdrowa dzieje. I nic nie wskazuje na to by miało być inaczej, czyli lepiej. Pozdrawiam - Pani Anno.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak już jest od wielu lat. Pamiętam 7 kwietnia 1978 r. dostałem dyplom i symboliczną nagrodę pieniężną, jako pracownik służby zdrowia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.