Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21698 miejsce

7 plag na ogrodników?

Gdzieś w okresie zmian ustrojowych w Polsce, byłe pracownicze ogrody działkowe zmieniły swoją funkcję z działek owocowo-warzywnych na rekreacyjne.

Nie zawsze opryski pomogą / Fot. Wincenty SadowskiTwórcy regulaminu teraz już rodzinnych ogrodów działkowych, poszli na duże ustępstwa w stronę funkcji rekeacyjnej działek, nie narzucając działkowiczom (jak jeszcze niedawno) nawet częściowej warzywnej funkcji uprawy działek. Jednak jeszcze dzisiaj, duży procent działkowiczów sadzi na działce własne warzywa, krzewy i drzewa owocowe, walcząc z plagami nawiedzającymi ich uprawy.

Zaczynając od przedwiośnia działkowcy muszą walczyć:
1. Z podwoziami lub z cofkami na przyległych rzekach (w moim przypadku na Odrze), nie wspominając, że nawet lokalne oberwanie chmury może zamienić działkę w bajoro. Jeżeli jeszcze zalanie działki nie jest długotrwałe, to zaoszczędzi nam usuwania szlachetnych drzew owocowych, którym podgniły korzenie. W innym przypadku przetrwają tylko jabłonie i śliwy.

2. Gdy drzewa owocowe na działkach szczęśliwie przetrwają zalania, puszczą pędy i rozkwitną na nich kwiaty może przyjść przymrozek, który szczególnie na wczesnych szlachetnych drzewach owocowych, np.: morelach, doprowadzi do zerowych lub minimalnych zbiorów.

3. Jeżeli drzewom uda się przetrwać wiosenne przymrozki, to jeżeli nie opryskamy go na parcha, inne choroby (na przykład apopleksja moreli) i szkodniki roślin, to nie możemy liczyć na zbiory dorodnych owoców (owoce będą uszkodzone lub niewyrośnięte).

4. Gdy zajmiemy się wreszcie warzywną uprawą działki, to okaże się, że naszą sałatę, ogórki, fasolę zjedzą ślimaki, jeżeli nie nasypiemy na grządki środka przeciwko ślimakom.

5. Gdy już cieszymy się, że w tym roku dzięki naszej ochronie roślin, możemy liczyć na obfite zbiory, przychodzi długotrwała susza lub długotrwałe ulewy, które niweczą nasze nadzieje.

6. Gdy cieszymy się, że nasze owoce, krzewy, warzywa i kwiaty wyglądają dorodnie, na drzewach owocowych (wiśnie, czereśnie, śliwy) i różach uaktywnia się mszyca, na agrestach amerykański mączniak, w pomidory wchodzi zaraza ziemniaczana, na mieczyki septorioza i znowu plujemy sobie w brodę, że chociaż zapobiegawczo nie dokonaliśmy oprysków.

7. Gdy uda nam się w ogrodzie zapobiec lub przetrwać powyższe plagi, to jeszcze nie koniec naszych problemów z uprawami. Gdy owoce zaczynają dojrzewać pojawiają się „większościowi udziałowcy” naszych zbiorów - szpaki, które dosłownie w jeden wieczór potrafią zmienić obfite zbiory (czereśni, gruszek, czy jabłek) z dorodnego drzewa w zbiór spadów - ogryzków.

Czy można się dziwić ogrodnikom, że zamienili swoje działki na rekreacyjne (oddając uprawę warzyw i owoców w ręce wyspecjalizowanych sadowników i ogrodników), jeżeli nieraz, tak wiele ich wysiłku, pracy i kosztów, tak łatwo idzie na marne. Jeszcze niektóre plagi można wyeliminować, lecz wystarczy jedna i cała nasza praca nie przynosi efektów. A żeby to były jeszcze wszystkie plagi.

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!


Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Piotr Staryński
  • Piotr Staryński
  • 07.02.2012 17:02

Niczym siedem plag egipskich?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.