Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

305 miejsce

7 plag na ogrodników?

Gdzieś w okresie zmian ustrojowych w Polsce, byłe Pracownicze Ogrody Działkowe zmieniły swoją funkcję z działek owocowo-warzywnych na rekreacyjne

Opryski, nie zawsze wystarczą / Fot. Grzegorz SadowskiTwórcy regulaminu teraz już Rodzinnych Ogrodów Działkowych, poszli na duże ustępstwa w stronę funkcji rekreacyjnej działek, nie narzucając działkowiczom (jak jeszcze niedawno) nawet częściowej warzywnej funkcji uprawy działek. Jednak jeszcze dzisiaj, duży procent starszych działkowiczów sadzi na działce własne warzywa, krzewy i drzewa owocowe, walcząc z plagami nawiedzającymi ich uprawy.

Zaczynając od przedwiośnia działkowcy muszą walczyć: 1. Z podwoziami lub z cofkami na przyległych rzekach (w moim przypadku na Odrze), nie wspominając, że nawet lokalne oberwanie chmury może zamienić działkę w bajoro. Jeżeli jeszcze zalanie działki nie jest długotrwałe, to zaoszczędzi nam usuwania szlachetnych drzew owocowych, którym podgniły korzenie. W innym przypadku przetrwają tylko jabłonie i śliwy. 2. Gdy drzewa owocowe na działkach szczęśliwie przetrwają zalania, puszczą pędy i rozkwitną na nich kwiaty może przyjść przymrozek, który szczególnie na wczesnych szlachetnych drzewach owocowych, np.: morelach, doprowadzi do zerowych lub minimalnych zbiorów (sprzedawane rodzaje szlachetnych drzew owocowych, nie są uodparniane).

3. Jeżeli drzewom uda się przetrwać wiosenne przymrozki, to jeżeli nie opryskamy go na parcha, inne choroby (na przykład apopleksja moreli) i szkodniki roślin, to nie możemy liczyć na zbiory dorodnych owoców (owoce będą uszkodzone lub niewyrośnięte). 4. Gdy zajmiemy się wreszcie warzywną uprawą działki, to okaże się, że naszą sałatę, ogórki, fasolę zjedzą ślimaki, jeżeli nie nasypiemy na grządki środka przeciwko ślimakom. 5. Gdy już cieszymy się, że w tym roku dzięki naszej ochronie roślin, możemy liczyć na obfite zbiory, przychodzi długotrwała susza lub długotrwałe ulewy, które niweczą nasze nadzieje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.