Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

553 miejsce

7 sposobów jak nie dać się oszukać „na policjanta”

Metoda „na policjanta” to obok metody „na wnuczka” najpopularniejszy sposób, w jaki oszuści próbują wyłudzić pieniądze. Oto kilka porad jak nie dać się wkręcić i nie stracić oszczędności.

W metodzie ''na policjanta'' często wykorzystywany jest telefon, za pośrednictwem którego oszuści podają się za policjantów i proszą o pomoc w organizowanej akcji rozbicia grupy przestępczej. / Fot. pexels1. Pamiętaj, że policjanci nie dzwonią z prośbą o udział w tajnej operacji, nie zachęcają do przelania pieniędzy, wzięcia kredytu ani zostawienia gotówki w danym miejscu lub oddania jej komuś.

2. Pamiętaj, że policjant podaje nazwisko i stopień.

3. Jeśli ktoś dzwoni przez domofon i podaje się za policjanta, zapytaj w jakiej sprawie przychodzi. Możesz wyjść, zamknąć dom/mieszkanie i poprosić o wylegitymowanie się.

4. Gdy policjant pokazuje Ci legitymację, zwróć uwagę na jej wygląd. Legitymacja policyjna jest ważna od 1 I 2015 r. do 2018 r. Dokumenty wystawione wcześniej są nieaktualne. Na legitymacji policjanta można znaleźć datę ważności, godło Polski, gwiazdę policyjną, numer legitymacji, numer identyfikacyjny, stopień, imię i nazwisko oraz fotografię policjanta. Legitymacja przypomina dowód osobisty.

5. Jeśli policjant przychodzi osobiście, zwróć uwagę na jego strój i odznakę. Mundur policyjny może być granatowy lub czarny. Na ramieniu policjant powinien mieć naszywkę i pierwszą literą imienia i nazwiskiem. Odznaka policyjna ma kształt gwiazdy policyjnej i jest zaopatrzona w numer identyfikacyjny.

6. Gdy masz wątpliwości co do tego czy osoba podająca się za policjanta jest nim rzeczywiście, możesz zadzwonić na 997 i podać nazwisko i numer identyfikacyjny tej osoby albo zażądać wyjaśnienia sprawy, w której przyszli/dzwonią na komisariacie.

7. Pamiętaj, że policjant nie może zatrzymać należących do Ciebie rzeczy i pieniędzy bez sporządzenia protokołu zatrzymania przedmiotów oraz prawnego uzasadnienia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.