Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24506 miejsce

800 lat historii Żukowa. Miasto obchodziło swój jubileusz

Dla Żukowa, kolebki haftu kaszubskiego, rok 2012 jest cezurą wyznaczającą 800 lat jego historii. Warto poznać dzieje tych ziem.

Widok ogólny. Sala widowiskowo -sportowa Szkoły im. J. Heweliusza w Żukowie. / Fot. Stefania Najsarek.W okresie zaawansowanego średniowiecza, w Polsce, wiele miejscowości funkcjonowało już na prawach miejskich. Inne dopiero budowały swoją tożsamość. Tak było z Żukowem, do którego książę gdańsko-pomorski, Mściwój I, ze względów strategicznych sprowadził z Kujaw zakon sióstr Norbertanek. W roku 1212 wybudował tu klasztor i ten moment uznaje się za początek historii miejscowości Żukowo. Na oddanych siostrom ziemiach, zakonnice gospodarowały, a także zajmowały się edukacją młodzieży gdańskich patrycjuszy.

Po I rozbiorze Polski władze pruskie zamknęły klasztor, zawłaszczając jego dobra.
Silnej germanizacji ludności, jaka wówczas nastąpiła, dawano odpór, organizując stowarzyszenia, kółka, które miały na celu pielęgnowanie rodzimych tradycji.

Prace żukowskich hafciarek. / Fot. Stefania Najsarek.Rozpoczętą przez Norbertanki m.in. naukę haftu, kontynuowały córki miejscowego działacza Zofia i Jadwiga Ptach. Dało to początek tzw. żukowskiej szkole haftu. Dziś, w kolebce haftu kaszubskiego, charakterystyczne motywy zdobią herb miasta, a także wykorzystywane są w materiałach promocyjnych Żukowa.

Z racji położenia, Żukowo jest ściśle powiązane z aglomeracją trójmiejską. Sprzyja to dynamicznemu rozwojowi gospodarczemu. Zalety te docenili także inwestorzy zagraniczni. Przez migrację mieszkańców Trójmiasta na atrakcyjne tereny gminy, systematycznie zwiększała się liczba mieszkańców i rosło znaczenie miejscowości. W 1989 roku Żukowo uzyskało prawa miejskie.

Burmistrz Żukowa - Jerzy Żurawicz. / Fot. Stefania Najsarek.W bieżącym roku, dołączyło do grupy polskich miast legitymujących się 800-letnią historią. Z tej okazji 21 kwietnia br.,odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej z udziałem parlamentarzystów, reprezentantów władz samorządowych województwa, powiatu i gminy oraz mieszkańców.
Na jubileuszowe obchody przybyli także zagraniczni przedstawiciele miast partnerskich Żukowa.

Rangę wydarzenia podkreślała obecność znamienitych gości, ekspozycje prezentujące dzieje Żukowa oraz sam przebieg uroczystości, podczas której hymn Polski i hymn jubileuszowy wykonała uświetniająca sesję znana Capella Gedaniensis.

Jedna z planszy pokazujących obrazy współczesnego Żukowa. / Fot. Stefania Najsarek.Okolicznościowe, odwołujące się do historii przemówienia wygłaszali gospodarze i goście. Dokonano również wręczenia odznaczeń państwowych, statuetek, medali, osobom wnoszącym na przestrzeni lat szczególny wkład w rozwój miasta i gminy.

Z okazji jubileuszu, na ręce włodarzy Żukowa listy gratulacyjne przesłali: prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk, b. prezydent Lech Wałęsa, arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Sesję zakończyły wystąpienia przedsiębiorców i polityków, którzy wraz z życzeniami pomyślności
na ręce burmistrza Jerzego Żurawicza i przewodniczącego Rady Adama Okroja składali pamiątkowe drobiazgi.

Mojemu miastu życzę mądrych włodarzy i tak potrzebnej integracji mieszkańców - zgoda buduje!

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Maria
  • Maria
  • 01.05.2012 22:59

Piękny jubileusz Żukowa.To wspaniale, że miasto ma takich mieszkańców którzy w swoich artykułach przybliżają nam historię tych ziem. 1606

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z przyjemnością przeczytałem artykuł. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękne miasteczko, tym bardziej, że moje wspomnienia z nim związane pochodzą sprzed 30 lat...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Więcej informacji i zdjęć tu:http://expresskaszubski.pl/aktualnosci/2012/04/800-lecie-zukowa-jubileuszowa-sesja-rady-miejskiej

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.