Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

800 lat historii Żukowa. Miasto obchodziło swój jubileusz

snaj
snaj
Widok ogólny. Sala widowiskowo -sportowa Szkoły im. J. Heweliusza w Żukowie.
Widok ogólny. Sala widowiskowo -sportowa Szkoły im. J. Heweliusza w Żukowie. Stefania Najsarek.
Dla Żukowa, kolebki haftu kaszubskiego, rok 2012 jest cezurą wyznaczającą 800 lat jego historii. Warto poznać dzieje tych ziem.

W okresie zaawansowanego średniowiecza, w Polsce, wiele miejscowości funkcjonowało już na prawach miejskich. Inne dopiero budowały swoją tożsamość. Tak było z Żukowem, do którego książę gdańsko-pomorski, Mściwój I, ze względów strategicznych sprowadził z Kujaw zakon sióstr Norbertanek. W roku 1212 wybudował tu klasztor i ten moment uznaje się za początek historii miejscowości Żukowo. Na oddanych siostrom ziemiach, zakonnice gospodarowały, a także zajmowały się edukacją młodzieży gdańskich patrycjuszy.

Po I rozbiorze Polski władze pruskie zamknęły klasztor, zawłaszczając jego dobra.
Silnej germanizacji ludności, jaka wówczas nastąpiła, dawano odpór, organizując stowarzyszenia, kółka, które miały na celu pielęgnowanie rodzimych tradycji.

Rozpoczętą przez Norbertanki m.in. naukę haftu, kontynuowały córki miejscowego działacza Zofia i Jadwiga Ptach. Dało to początek tzw. żukowskiej szkole haftu. Dziś, w kolebce haftu kaszubskiego, charakterystyczne motywy zdobią herb miasta, a także wykorzystywane są w materiałach promocyjnych Żukowa.

Z racji położenia, Żukowo jest ściśle powiązane z aglomeracją trójmiejską. Sprzyja to dynamicznemu rozwojowi gospodarczemu. Zalety te docenili także inwestorzy zagraniczni. Przez migrację mieszkańców Trójmiasta na atrakcyjne tereny gminy, systematycznie zwiększała się liczba mieszkańców i rosło znaczenie miejscowości. W 1989 roku Żukowo uzyskało prawa miejskie.

W bieżącym roku, dołączyło do grupy polskich miast legitymujących się 800-letnią historią. Z tej okazji 21 kwietnia br.,odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej z udziałem parlamentarzystów, reprezentantów władz samorządowych województwa, powiatu i gminy oraz mieszkańców.
Na jubileuszowe obchody przybyli także zagraniczni przedstawiciele miast partnerskich Żukowa.

Rangę wydarzenia podkreślała obecność znamienitych gości, ekspozycje prezentujące dzieje Żukowa oraz sam przebieg uroczystości, podczas której hymn Polski i hymn jubileuszowy wykonała uświetniająca sesję znana Capella Gedaniensis.

Okolicznościowe, odwołujące się do historii przemówienia wygłaszali gospodarze i goście. Dokonano również wręczenia odznaczeń państwowych, statuetek, medali, osobom wnoszącym na przestrzeni lat szczególny wkład w rozwój miasta i gminy.

Z okazji jubileuszu, na ręce włodarzy Żukowa listy gratulacyjne przesłali: prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk, b. prezydent Lech Wałęsa, arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Sesję zakończyły wystąpienia przedsiębiorców i polityków, którzy wraz z życzeniami pomyślności
na ręce burmistrza Jerzego Żurawicza i przewodniczącego Rady Adama Okroja składali pamiątkowe drobiazgi.

Mojemu miastu życzę mądrych włodarzy i tak potrzebnej integracji mieszkańców - zgoda buduje!

Znajdź nas na Google+

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto