Facebook Google+ Twitter

800 osób wystąpiło w obronie dwóch aresztowanych czeskich entomologów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-13 19:05

Ośmiuset naukowców z całego świata wystąpiło w obronie dwóch czeskich entomologów aresztowanych w Indiach. Czechom zarzucono nielegalne zbieranie okazów motyli oraz owadów na terenie jednego z parków narodowych. Obaj badacze od ponad 20 dni przebywają w areszcie.

Dwaj Czesi przybyli do Indii jako turyści i odwiedzili park narodowy w himalajskim rejonie Dardżelingu. To jeden z najbogatszych w piękne gatunki motyli i owadów regionów Indii. Nie występując o przyznanie odpowiedniego zezwolenia zaczęli kompletować kolekcję entomologiczną. Zostali zatrzymani przez władze parku, które oznajmiły, że w posiadaniu dwóch badaczy znaleziono niezwykle rzadkie gatunki owadów, objęte ochroną.
Czesi zostali aresztowani w połowie czerwca. Pierwsze przesłuchanie odbyło się bezpośrednio po zatrzymaniu, kolejne zaplanowano na drugą połowę lipca.

Czeski konsul w Delhi apelował już do indyjskich władz o zwolnienie obu rodaków z więzienia argumentując, że wykroczenie, którego się dopuścili, nie uprawnia do trzymania naukowców w areszcie razem z pospolitymi kryminalistami. Hindusi twierdzą jednak, że sprawa jest poważna, ponieważ zachodzi podejrzenie, że Czesi zbierali rzadkie okazy owadów i motyli, by nimi handlować.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.