Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7449 miejsce

80. rocznica śmierci Matki Ewy z Miechowic

Od 19 do 21 czerwca w parafii ewangelicko-augsburskiej Bytomiu-Miechowicach, po raz 80. uroczyście obchodzono rocznicę śmierci Matki Ewy, założycielki Ostoi Pokoju.

Matka Ewa, a właściwie Ewa von Tiele-Winckler urodziła się w miechowickim pałacu ( materiał: http://www.wiadomosci24.pl/uzytkownik/material/134768.html ) 31 października 1866 r., jako przedostatnia z dziewięciorga dzieci Waleski i Huberta Tiele-Wincklerów, w jednej z najbogatszych rodzin Cesarstwa Niemieckiego.
Mogłoby się wydawać, iż nie skłoni to młodej szlachcianki do ślubów i przywdziania szat diakonisy.
Stało się jednak zupełnie inaczej. Po śmierci matki w wieku czternastu lat, Ewa wraz z rodzeństwem została konfirmowana w kościele ewangelicko-unijnym, przystępując tym samym do społeczności wiernych.

Matka Ewa ze swymi wychowankami / Fot. Materiał archiwalnyZ potrzeby serca, czując chęć niesienia pomocy innym, wyjechała w 1886 r. do zakładu "Bethel" w Bielefeld w Niemczech, by uczyć się pielęgniarstwa i opieki nad chorymi.
Ośmiomiesięczny pobyt Ewy w zakładach opieki zaowocował w lutym 1888 r. zezwoleniem ojca na działalność pielęgniarską i charytatywną córki w Miechowicach. W tymże roku, w czasie Świąt Bożego Narodzenia, Ewa otrzymała od ojca plany domu dla potrzebujących - przyszłej "Ostoi Pokoju". Jednak jak zastrzegł ojciec, praca z potrzebującymi i chorymi nie powinna jej odciągać od rodzinnego domu. W pałacu miała też swoje pokoje, do których powinna wracać po trudach pracy.

Na krótką historię Waleski Anny Katarzyny Adelajdy Marii Elżbiety Ewy von Tiele-Winckler, czyli Matki Ewy zapraszam do materiału: http://www.wiadomosci24.pl/uzytkownik/material/141306.html

Przypadająca na poniedziałek 21 czerwca 80 rocznica śmierci Matki Ewy była kolejną okazją do corocznego spotkania Domek Matki Ewy / Fot. Piotr A. Jeleńorędowników dzieła diakonisy Ewy.
Wśród obecnych na rocznicowych uroczystościach poza wiernymi miechowickiej parafii byli goście z kraju i zagranicy, siostry z Freudenbergu, duchowieństwo z księdzem biskupem Rudolfem Pastuchą, Chór "Gloria" parafii ewangelicko-augsburskiej ze Skoczowa oraz prezydent Bytomia, Piotr Koj.

Swą obecnością uroczystości zaszczyciło małżeństwo Państwa Nawrotów prowadzące misję katolicką w Burkina Faso. Pani Iwona Nawrot przedstawiła galerię zdjęć prezentującą życie, obyczaje i kulturę afrykańskiego ludu, kraju najbiedniejszego na naszym globie. Galeria została zaprezentowana w nowym Domu "Ostoi Pokoju" wraz z ekspozycją Jana Hodora przedstawiającą dzieje Miechowic XIX-XX wieku. Zobaczyć można było historię pałacu miechowickiego na zdjęciach i litografiach, zapoznać się z początkami działalności "Ostoi Pokoju" z pięknie prezentującą się makietą kościoła i "Ostoi". Można było się zapoznać z nieprezentowanymi dotąd planami architektonicznymi pierwszych budowli w ośrodku diakonackim.

Po zwiedzeniu galerii Iwony Nawrot i Jana Hodora uczestnicy sobotniego spotkania zostali zabrani w świat afrykańskiej misji państwa Nawrotów, dzięki wszechobecnej dzisiaj technice komputerowej.

Siostra Marta Grudke opiekująca się domkiem-muzeum. / Fot. Piotr A. JeleńW niedzielę przywitał nas występ Chóru "Gloria" parafii ewangelicko-augsburskiej ze Skoczowa, który w ubiegłym roku obchodził jubileusz 90 lecia działalności.
Po zakończonym nabożeństwie uczestnicy uroczystości udali się na grób Matki Ewy znajdujący się na terenie "Ostoi Pokoju", gdzie uczczono diakonisę śpiewem i modlitwami, składając kwiaty na Jej grobie.
Na terenie "Ostoi Pokoju" mieszka jedyna diakonisa, 82 letnia siostra Marta Grudke. Mieszka w domku Matki Ewy, którym się opiekuje i prowadzi jako muzeum. Nad wejściem do domku z 1902 roku widnieje napis "Własność Jezusa Chrystusa". W niedzielne południe można było go zwiedzić i posłuchać dziejów miechowickiego ośrodka diakonackiego z ust jego kustoszki.Nad grobem Matki Ewy / Fot. Piotr A. Jeleń

21 czerwca w poniedziałek w dniu śmierci założycielki "Ostoi Pokoju" Matki Ewy, w godzinach wieczornych odbyło się spotkanie modlitewne przy Jej grobie.

Jak poinformował mnie ksiądz proboszcz parafii Jan Kurko, jesienią ukaże się audiobook poświęcony Matce Ewie, wydany m.in. przy współudziale z bytomskim Biurem Promocji Miasta. Fragment "Spaceru po Ostoi Pokoju":

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dobrze, że pamięta się i ceni zasługi tej wspaniałej kobiety.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.