Facebook Google+ Twitter

80. urodziny i 2. rocznica pontyfikatu papieża Benedykta XVI

16 kwietnia Josef Ratzinger kończy 80 lat. Blisko dwa lata temu, 19 kwietnia 2005 roku, został wybrany nowym papieżem i przyjął imię Benedykta XVI. Jest 265. Biskupem Rzymu.

Papież Benedykt XVI pozdrawia wiernych zgromadzonych podczas mszy świętej na watykańskim placu świętego Piotra, gdzie odprawił mszę z okazji swoich 80. urodzin. Fot. PAP/EPA/Maurizio BrambattiNowy papież był długoletnim prefektem Kongregacji Nauki i Wiary (od 1981 roku) oraz Dziekanem Kolegium Kardynalskiego. Był także bliskim przyjacielem poprzedniego papieża Jana Pawła II. Może dlatego Benedykt XVI często przypomina w swoich słowach osobę papieża-Polaka. W swoim tekście chcę przypomnieć najważniejsze momenty pontyfikatu obecnego papieża.

Pielgrzymki

Podobnie jak Jan Paweł II, Benedykt XVI nie zamknął się w murach Watykanu. Pielgrzymuje po Włoszech, Europie i świecie. Podobnie jak Jan Paweł II jest radośnie przyjmowany. Dotychczas takich pielgrzymek było pięć.

Pierwszą pielgrzynką (chociaż zaplanowaną jeszcze przez Jana Pawła II) był wyjazd na XX Światowe Dni Młodzieży (sierpień 2005). Zbiegiem okoliczności (a dla niektórych działaniem Opatrzności) dni te odbyły się w Kolonii - a zatem ojczyźnie Benedykta XVI. Papież pokazał, że (podobnie jak Jan Paweł II) potrafi zjednać sobie młodzież.

Pierwszym poza Niemcami krajem, który odwiedził papież była Polska (maj 2006). Można powiedzieć, że była to pielgrzymka śladami poprzednika. Benedykt XVI odwiedził Warszawę, Częstochowę, Kraków, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską oraz Oświęcim. Szczególny wymiar miała - moim zdaniem - wizyta na terenie dawnego obozu zagłady i wzruszające przemówienie papieża-Niemca. Śledzący tę pielgrzymkę na pewno pamiętają cudowną tęczę na oświęcimskim niebie.

Kolejny wyjazd papieża, to Walencja w Hiszpanii (lipiec 2006). Powodem wyjazdu było V Światowe Spotkanie Rodzin. Ta wyprawa pokazała reakcję papieża na to, co dzieje się na świecie. Tragiczny wypadek w metrze spowodował zmianę programu wizyty Ojca Świętego. Papież pojechał wtedy na stację metra Jesus, w pobliżu której doszło do katastrofy. Stamtąd zaś pieszo udał się do miejsca wypadku, gdzie w ciszy modlił się za ofiary.

Wrzesień 2006 roku, to czas wizyty w rodzinnej Bawarii. To podczas tej pielgrzymki padły słowa, które odbiły się echem na całym świecie, zwłaszcza islamskim. Papież zacytował fragmenty średniowiecznego dialogu filozoficznego między bizantyjskim cesarzem, a uczonym wyznawcą islamu. Benedykt XVI przytoczył słowa cesarza, że nie można nikogo nawracać siłą. Zostało to potem zinterpretowane jako krytyka świętej wojny.

I wreszcie ostatnia pielgrzymka - czyli wizyta w Turcji (na przełomie listopad i grudnia 2006). Z racji, była to wizyta ekumeniczna, bo w Turcji katolicy są mniejszością. Głównym punktem było spotkanie z prawosławnym patriarchą Konstantynopola – Bartłomiejem I.

Podobnie do Jana Pawła II, obecny Biskup Rzymu składa również niezapowiedziane wizyty. Taką bowiem była wizyta w klasztorze bernardyńskim na Przełęczy św. Bernarda w Alpach podczas letniego wypoczynku w Dolinie Aosty (lipiec 2006).

Planowane są następne pielgrzymki. Najbliższa ma się odbyć w maju, a jej celem będzie Brazylia.

Encykliki, adhortacje i książki

W trakcie pontyfikatu papież opublikował jedną encyklikę, zatytułowaną "Deus Caritas est" (pol. “Bóg jest miłością”). Opublikowana została 25 stycznia 2006 roku. "W pierwszej mojej encyklice pragnę mówić o miłości, którą Bóg nas napełnia i którą mamy przekazywać innym" – napisał Benedykt XVI. W pierwszej część encykliki Papież poruszył w niej problem miłości w aspekcje seksualnym, społecznym i metafizycznym. W drugiej – pisał o kościelnym wypełnianiu przykazania miłości bliźniego.

Benedykt XVI jest też autorem adhortacji "Sacramentum Caritatis" (pol. “Sakrament Miłości”). Adhortacja została opublikowana 13 marca 2007 r. Tekst jest podsumowaniem synodu biskupów, który trwał od 2 do 23 października 2005 roku.

Z pontyfikatem obecnego papieża jest też związana książka zatytułowana "Boża rewolucja" i jest zapisem przemówień papieża podczas XX Światowych Dni Młodzieży w Kolonii.

Prezent od papieża

Swoistym prezentem od papieża na drugą rocznicę pontyfikatu jest nowa książka. Nosi tytuł "Jezus z Nazaretu". Jest to pierwsza część: Od chrztu w Jordanie do Przemienienia. Do polskich księgarń trafi dokładnie w rocznicę wyboru – 19 kwietnia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.