Facebook Google+ Twitter

80. urodziny skrzypaczki Wandy Wiłkomirskiej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-11 08:03

W Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się wieczorem koncert symfoniczny z okazji 80. urodzin Wandy Wiłkomirskiej.

Wybitna skrzypaczka przez 22 lata była solistką Filharmonii Narodowej w Warszawie, towarzysząc orkiestrze w jej licznych podróżach. Zapraszano ją także na tournées innych orkiestr, Jako solistka brała udział w inauguracji - odbudowanej po wojennych zniszczeniach - Filharmonii Narodowej w Warszawie, otwarciu Barbican Hall w Londynie. Dała również inauguracyjny recital oraz wystąpiła na pierwszym koncercie orkiestry Sydney Symphony w Operze w Sydney. Wanda Wiłkomirska wyjechała z Polski po 13 grudnia 1981 roku. Wróciła dopiero po upadku komunizmu, w 1990 roku.

Podczas dzisiejszego koncertu w Filharmonii Narodowej zostaną wykonane utwory Johannesa Brahmsa, Karola Lipińskiego i Ludwiga van Beethovena. Wśród gości biorących udział w koncercie wystąpią również wybitni soliści. Skrzypkowie: Kaja Danczowska, Konstatnty Andrzej Kulka, Andrzej Gębski i Anna Maria Staśkiewicz. Wystąpi także trzech wiolonczelistów: Tomasz Strahl, Andrzej Wróbel Rafał Kwiatkowski oraz dwóch pianistów: Waldemar Malicki i Oskar Jezior. Będzie im towarzyszyć Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita.

Cały dochód z koncertu - z inicjatywy skrzypaczki - zostanie przeznaczony na rzecz Domu Muzyka Seniora. Pierwszy w Polsce Dom Muzyka Seniora powstaje w Kątach koło Góry Kalwarii. Fundacja, która jest inicjatorem przedsięwzięcia, stara się w tym roku o środki z funduszy europejskich na rozpoczęcie budowy Domu. Koncert otrzymał Patronat Honorowy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego.

Transmisja koncertu o godz. 18 w Programie 2 Polskiego Radia. W przerwie - audycja Beaty Stylińskiej "Wanda Wiłkomirska oczami przyjaciół".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.