Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

82,5 mld euro dla Polski

Jerzy Cyngot
Jerzy Cyngot
Lata 2014-2020 – to okres, w którym Polsce przypadnie ostatnia tak duża transza pieniędzy z Unii Europejskiej. Fundusze będą przydzielane w ramach krajowych i regionalnych programów operacyjnych. Znane są ich cele, kwoty i adresaci.

Zanim jednak przejdziemy do realizacji poszczególnych programów muszą one zostać zaakceptowane przez Komisję Europejską. Obecnie polska strona negocjuje z nią propozycje przyjęte na początku roku przez Radę Ministrów. To kolejny etap w drodze po unijne fundusze po zakończonych udanie przed czasem negocjacjach w sprawie Umowy Partnerstwa, dokumentu, który jest podstawą wytyczającą współpracę w zakresie funduszy europejskich.

Działania rozwojowe dofinansowywane ze środków europejskich miałyby generalnie być realizowane w ramach 6 krajowych programów operacyjnych, w tym jednego o zasięgu ponadregionalnym dla województw Polski Wschodniej. Jeśli Unia Europejska nie zgłosi do nich poważniejszych zastrzeżeń, to będą wyglądały następująco.

Najwięcej środków, bo ponad 27,5 mld euro pochłonie Program Infrastruktura i Środowisko. Podobnie jak w poprzedniej perspektywie ma on wspierać rozwój infrastruktury technicznej kraju, co ma przełożyć się na bardziej zrównoważony rozwój gospodarczy oraz zwiększenie konkurencyjności. Większe szanse tym razem podczas rozdzielania środków z tego programu mają mieć inwestorzy zgłaszający projekty korzystające z dostępnych zasobów, czyli sprzyjające środowisku.

Ponad 8,6 mld euro to kwota przeznaczona na realizację zadań w ramach programu Inteligentny Rozwój. Stanowi on priorytet dla Unii Europejskiej. Będzie miał na celu pobudzenie innowacyjności polskiej gospodarki poprzez zwiększenie nakładów prywatnych na badania i rozwój oraz kreowanie popytu przedsiębiorstw na innowacje i prace badawczo-rozwojowe. Adresatami wsparcia w tym programie są przede wszystkim małe, średnie i mikroprzedsiębiorstwa, jednostki naukowe, klastry oraz instytucje otoczenia biznesu (parki naukowo technologiczne, centra transferu technologii, sieci aniołów biznesu, fundusze kapitałowe).

Program Operacyjny Wiedza i Edukacja to inicjatywa mająca na celu wspierać takie obszary jak zatrudnienie i mobilność pracowników (w tym na rzecz zatrudnienia młodych), włączenie społeczne i walkę z ubóstwem, edukacja, wzmacnianie sprawności i efektywności państwa. Do rozdysponowania będzie blisko 4,5 mld euro.

Nowym programem operacyjnym jest Polska Cyfrowa. Trudno wyobrazić sobie przyszłość kraju, jego społeczno-gospodarczy rozwoj bez wzmocnienia cyfrowych fundamentów, przez które należy rozumieć szeroki dostęp do szybkiego internetu, efektywne i przyjazne użytkownikom e-usługi publiczne oraz stale rosnący poziom kompetencji cyfrowych społeczeństwa. Na inwestycje w powyższym zakresie przeznaczono 2,2 mld euro. Wsparcie jest adresowane do jednostek administracji rządowej oraz jednostek im podległych, jednostek naukowych, państwowych organizacji kultury, organizacji pozarządowych, przedsiębiorstw.

W ramach nowej perspektywy 2014-2020 kontynuowany będzie Program Operacyjny Polska Wschodnia przeznaczony dla 5 województw: lubelskiego, podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego, świętokrzyskiego i podlaskiego. Ma on stanowić wzmocnienie działań prowadzonych w ramach zasadniczych programów. Szczególna uwaga będzie należała się projektom z obszaru badania i rozwój, poprawiającym efektywność układów transportowych miast, spójność regionu i konkurencyjność przedsiębiorstw. Na tego typu inicjatywy przewiduje się ponad 2 mld euro.

Ostatni program można, by określić jako wewnętrzny czy techniczny. Z niego firmy raczej niewiele skorzystają bezpośrednio, ale ostatecznie też będą beneficjentami, dzięki lepszemu przepływowi pieniędzy, w którym ma on pomóc. Zgodnie ze swoją nazwą – Pomoc Techniczna – jego celem jest zbudowanie sprawnej administracji odpowiadającej za realizację projektów. Przeznaczono na te działania 700 mln euro. Adresatami są w tym programie jednostki samorządu terytorialnego, podmioty sektora finansów publicznych, organizacje pozarządowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: 82,5 mld euro dla Polski - Nasze Miasto

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto