Facebook Google+ Twitter

85 lat ,,Gościa Niedzielnego"

Drugi pod względem sprzedaży polski tygodnik opinii ,,Gość Niedzielny" obchodzi w tym roku swoje 85-lecie.

 / Fot. Logo tygodnikaRocznica wydania pierwszego numeru minęła dwa tygodnie temu, a dziś, 22 września w katowickiej redakcji, zaprezentowano monografię pisma, autorstwa jego wieloletniego dziennikarza Andrzeja Grajewskiego. Spotkanie z udziałem redaktora naczelnego ,,Gościa" ks. Marka Gancarczyka poprowadziła wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek. Książkę recenzowali: historyk ks. prof. Jerzy Myszor i dziennikarz Andrzej Stefański.

Monografia pt. ,,Twój Gość" przedstawia historię tygodnika od jej początków aż po dziś. Nie omija trudnych tematów, m.in. sporu między ,,Gościem Niedzielnym" a ,,Niedzielą", w którym to sporze - jak przyznaje Grajewski - racja nie zawsze leżała po stronie katowickiego pisma. Ostatecznie jednak - jak stwierdził autor monografii - spór ten, dotyczący modelu obecności Kościoła w rzeczywistości postkomunistycznej, doprowadził do dobrej sytuacji, w której różne grupy czytelników znajdują w prasie katolickiej coś dla siebie. Innym poruszonym w książce tematem jest agentura komunistycznych służb specjalnych w redakcji ,,Gościa Niedzielnego". Autor zdecydował się podać pseudonimy konfidentów, ale nie publikować ich nazwisk.

Jak pisze Grajewski, w okresie międzywojennym ,,Gość" należał do czołówki polskiej prasy katolickiej pod względem wysokiego nakładu i poziomu edytorskiego. Tygodnik w latach 30. osiągał nakład do 40 tys. Okupacja przerwała wydawanie ,,Gościa Niedzielnego", a późniejsze ograniczenia w czasach komunistycznych spowodowały, że dopiero w latach 90. powstały możliwości powrotu do standardów wydawniczych i kolporterskich, wypracowanych w latach 30.

„Gość Niedzielny” jest tygodnikiem katolickim, tzn. takim, który na świat stara się patrzeć przez pryzmat wieczności – podkreśla szef tygodnika, ks. Marek Gancarczyk.

Dziś ,,Gość Niedzielny" ukazuje się w kontrolowanym nakładzie 180 tys. egzemplarzy. Jego sprzedaż lokuje go na drugim miejscu wśród polskich tygodników opiniotwórczych - za ,,Polityką", a przed ,,Wprost" i ,,Newsweekiem".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Kto by pomyślał prawda?
Taka pozycja, niezmienna od lat. I to wcale nie przez sprzedaż po mszach, bo ten ułamek sprzedaży z roku na rok maleje...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.