Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29646 miejsce

85. rocznica powrotu Śląska do Polski

Odegraniem hymnu narodowego przez orkiestrę górniczą rozpoczęto obchody 85. rocznicy powrotu Śląska do Macierzy.

Odegraniem hymnu narodowego przez orkiestrę górniczą rozpoczęto obchody 85 rocznicy powrotu Śląska do Macierzy. W czasie uroczystości Piotr Uszok - prezydent Katowic, wojewoda Tomasz Pietrzykowski oraz przedstawiciele władz miasta Sosnowca, kombatanci i młodzież szkolna złożyli kwiaty pod pomnikiem nawiązującym do wydarzeń z 1922 r.

W południe, na rynku katowickim......odbyło się zainscenizowane wkroczenie wojsk polskich do Katowic wraz z odtworzeniem historycznych scen przez aktorów oraz wojskowa defilada. Do inscenizacji zaangażowani zostali m.in. aktorzy z Teatru Śląskiego, piechurzy z 6. Batalionu Desantowo-szturmowego z Gliwic, Orkiestra Garnizonowa Sił Powietrznych z Bytomia, a także 20 jeźdźców ze Szwadronu Niepołomice w barwach 8. Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego.

Jeden z jeźdźców szwadronu wcielił się w rolę generała Stanisława Szeptyckiego, który 20 czerwca 1922 r. dowodził wkraczającymi do Katowic oddziałami. Aktor grający powstańca-inwalidę Juliusza Chowańca rozbije wielkim młotem - tak jak 85 lat temu - łańcuch i wypowie historyczne słowa: "Pękajcie okowy niewoli, Górny Śląsk jest wolny, armio polska wkraczaj nań i połącz go z Polską".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Niestety, podvzas składania kwatów pod pomnikiem, nie było delegacji z Niemoec ani przedstawiciela UE.
Pozdrawiam
Adam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy nie powinno sie zaprosic na te uroczystosci oficjalnej delegacji z Niemiec albo przedstawiciela EU np. Pana Pötteringa?
A byc moze byli tacy ale nie zostali wymienieni przez autora artykulu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.