Facebook Google+ Twitter

8 czerwca - 3 finansowe wydarzenia, które mogą zatrząść rynkiem

Określenie “perfect storm”, czyli „burza absolutna” oznacza wystąpienie okoliczności, które mogą wstrząsnąć rynkiem finansowym.

Użyłem go tylko raz, kiedy tego samego dnia Europejski Bank Centralny publikował ogłoszenie o stopach procentowych, a także ujawniono liczbę miejsc pracy poza rolnictwem. Było to w lipcu 2014 roku. Ostatecznie jednak nic się wtedy nie wydarzyło, dlatego teraz ostrożniej używam tego wyrażenia. Kompilacja trzech ważnych wydarzeń 8 czerwca może jednak zasłużyć na miano “Perfect storm”. Jakie to wydarzenia i na jakie instrumenty handlowe zdaniem eksperta easyMarkets mogą mieć wpływ?

1. Konferencja prasowa ECB – ogłoszenie decyzji o stopach procentowych

To najmniej interesujące z dzisiejszych wydarzeń, którego wpływ na rynek może być najmniejszy. Nawet w sytuacji oczekiwanego utrzymania stóp procentowych na poziomie 0%, konferencja prasowa prezesa Mario Draghi wciąż może poruszyć euro, zwłaszcza jeśli nie będzie deklaracji co do zakończenia programu poluzowania polityki pieniężnej. Ostatnie dane dotyczące strefy euro były pozytywne i Draghi stwierdził, że ryzyko spadku zmalało. Można jednak spodziewać się, że tym razem prasa będzie oczekiwać bardziej definitywnych odpowiedzi.

Instrumenty handlowe, które warto obserwować

Patrząc na ostatnią konferencję prasową ECB, kurs EUR/USD wzrósł, gdy Draghi mówił o ożywieniu gospodarczym, ale spadł, gdy padło słowo "inflacja". Wszystkie pary euro mogą być interesujące, ale osobiście uważam, że z powodu dzisiejszych wyborów warto szczególnie śledzić EUR/GBP.

2. James Comey zeznaje przed kongresem

James Comey, który 9 maja został zwolniony z funkcji dyrektora FBI przez prezydenta USA Donalda Trumpa, zeznaje przed Senacką Komisją Wywiadu w sprawie domniemanej ingerencji Rosji w wyborach prezydenckich w 2016 r.
Trump wezwał Comey’a do zaniechania śledztwa w sprawie Michaela Flynna i jego związków z Rosją. Otwarta sesja przed Komisją, która rozpoczyna się o godz. 14.00 GMT, będzie uważnie obserwowana, podobnie jak każda dyskusja na temat kontaktów Trumpa z rosyjskimi oficjelami. To wydarzenie najpewniej doleje oliwy do ognia w kwestii potencjalnego impeachmentu Trumpa.

Instrumenty handlowe, które warto obserwować

Z początkiem maja, kiedy Comey został zwolniony, a słowo “impeachment” opanowało nagłówki, dolar amerykański znalazł się pod ogromną presją, podobnie jak giełdy w USA. Indeks dolara spadł i powrócił do poziomów przed tak zwanym “rajdem Trumpa”, który miał miejsce w listopadzie 2016 roku. Kolejne spekulacje na temat impeachmentu Trumpa mogą doprowadzić do dalszego osłabienia dolara. Warto też mieć oko na złoto. Odkąd temat usunięcia z urzędu ujrzał w maju światło dzienne, złoto wciąż trzymało zwyżkowy trend.

3. Wybory w Wielkiej Brytanii

To niewątpliwie najważniejsze wydarzenie dnia. Głosowanie zaczyna się o godzinie 7:00 czasu GMT, ale prawdziwe zamieszanie zacznie się wraz z pojawieniem się pierwszych wyników sondażowych. Droga do tych wyborów była karuzelą sondaży, w których początkowo prowadzili Konserwatyści. Ostatnie tygodnie przyniosły jednak zmianę.
W dzisiejszych wyborach ważne jest nie tylko, która partia wygra, ale też jaką zyska przewagę. Dziś możliwość zawieszonego parlamentu jest coraz bardziej realna. Wynik utoruje też drogę do dalszych negocjacji ws. Brexitu.

Instrumenty handlowe, które warto obserwować

Kurs GBP i FTSE100. Kiedy Premier Wielkiej Brytanii Theresa May, ogłosiła 18 kwietnia wcześniejsze wybory, kurs brytyjskiego funta osiągnął maksimum poprzednich 6 miesięcy. Uważano, że konserwatywna partia odniesie miażdżące zwycięstwo. Dziś taki scenariusz nie jest już przewidywany, dlatego niezależnie od wyniku, zobaczymy dużą reakcję funta. Zwycięstwo Konserwatystów z niewielką przewagą lub brak większości mogą wywrzeć znaczną presję na funta. Łącząc wyniki z wcześniejszą konferencją ECB, warto szczególnie obserwować parę EUR/GBP.

Czy 8 czerwca zasłuży na historyczne miano “Perfect storm”? Czas pokaże. Mam nadzieję, że tym razem nie użyję tego zwrotu nadaremno.


Autorem wypowiedzi jest James Trescothick, Dyrektor ds. globalnej strategii w easyMarkets.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.