Facebook Google+ Twitter

8. Explorers Festival zakończony

W minioną niedzielę 19 listopada zakończył się w Łodzi 8. Explorers Festival, czyli Światowy Festiwal Gór. Było to pięć dni wypełnionych spotkaniami ze światowej sławy alpinistami, polarnikami, podróżnikami, lotnikami, mistrzami świata w sportach ekstremalnych.

Wśród gwiazd można było spotkać m.in.: Piotra Pustelnika i Piotra Morawskiego, którzy opowiadali o zakończonej w tym roku wyprawie na trzy ośmiotysięczniki, nazwanej „Tryptyk himalajski”.

Martyna Wojciechowska, znana dziennikarka i podróżniczka, zrelacjonowała przygotowania i przebieg wyprawy na najwyższą górę świata – Mount Everest. To spotkanie cieszyło się największym powodzeniem wśród słuchaczy. W Auli Politechniki Łódzkiej zabrakło miejsc i ci, którym nie udało się dostać do środka, słuchali relacji Martyny na korytarzu. W przeciwnym kierunku niż znana dziennikarka, do najgłębszego miejsca na Ziemi udał się Don Robert Jasper // fot. P.DworniakWalsh. W 1960 r. wraz z Jacquesem Piccardem, na pokładzieKevin Alderton i autografy // fot. P.Dworniak batyskafu, dotarli na dno Rowu Mariańskiego (ponad 11tys. km pod poziomem morza). Do tej pory jeszcze nikt tego wyczynu nie powtórzył.

Niewidomy narciarz rekordzista i ekstremalni wspinacze

Ciekawą prezentację pokazał Kevin Alderton – narciarz, który w wyniku pobicia stracił wzrok. Nie poddał sięKevin Alderton // fot. P.Dworniak on jednak swojemu kalectwu i przełamując własne bariery, ustanowił rekord świata w zjeździe na nartach (pędził „zaledwie” 162km/h).

Niezwykłego wyczynu dokonał Diego Azubel – Argentyńczyk, który w ciągu 15 miesięcy przeszedł wzdłuż cały mur chiński., liczący ok. 4000 km.

Pisarz, podróżnik i badacz ze Stanów Zjednoczonych – Jon Aleksander Domalewski // fot. P.DworniakBowermaster, opowiadał o projekcie „Osiem oceanów”, który cały czas realizuje. Przeprawiając się kajakiem przez oceany dookoła świata, poznaje ludzi, ich kulturę i środowisko naturalne. Szuka zjawisk, z których może wywnioskować przyszłość.

Znany na całym świecie wspinacz klasyczny i fotografik z Austrii – Heinz Zak, opowiadał o przejściu najtrudniejszych dróg w Diego Azubel
// fot. P.DworniakYosemitach i Alpach. Pokazywał także fotografie, które wykonuje innym wspinaczom podczas zdobywania ścian wśród przepięknej scenerii i na niewyobrażalnie dużej wysokości. O wspinaczce, ale znacznie bardziej niebezpiecznej, opowiadał Niemiec Robert Jasper, który jest rekordzistą w najszybszym wejściu na niezwykle trudną patagońską górę – Cerro Torre. Robert Jasper // fot. P.Dworniak

Pozostali goście festiwalu to m.in.: Anna Teresa Pietraszek, Wiesław Olszewski Jarosław Kryński, Aleksander Domalewski, Nancy LaRiviere, Olivier Aubert i Mike Blyth.

Konkurs Art Show

Oprócz prezentacji zaproszonych gwiazd, odbył się konkurs Art Show na najciekawszy film i reportaż o tematyce ekstremalnej i podróżniczej. W tym roku zwyciężył film „Dłoń Fatimy” w reżyserii Jensa Hoffmana. Ciekawa poza Mike'a Blythe'a // fot. P.DworniakOpowiada on o kobietach uprawiających B.A.S.E, które dotarły do Mali, by tam poszukiwać adrenaliny skacząc ze słynnych skał.

Ale publiczności najbardziej przypadł do gustu reportaż Oliviera Auberta i Mike’aDiego Azubel // fot. P.Dworniak Blytha „Od wybrzeża do wybrzeża – dzieło serca”. W ciekawy i humorystyczny sposób, z piękną muzyką i zdjęciami, opowiadał on o podróży tych dwóch globtroterów ze wschodniego na zachodnie wybrzeże Afryki, którą odbyli oni na motolotniach.

Niestety te kilka dni upłynęło bardzo szybko. 8. Explorers Festival przeszedł do historii, ale w pamięci jego uczestników na pewno zapisze się na długo. I być może przesłanie festiwalu: „Miejcie Wystawa towarzysząca festiwalowi // fot. P.Dworniakmarzenia, rozbudzajcie w sobie pasje, aby wasze życie było piękniejsze i bogatsze”, stanie się dla jego uczestników mottem życiowym. Oby tak było. Do zobaczenia za rok na 9. Explorers Festival. Wolontariusze Festiwalu // fot. P.Dworniak

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.