Facebook Google+ Twitter

8. Festiwal Kultur Świata "Okno na Świat"

8. Festiwal Kultur Świata "Okno na Świat", poświęcony jest „Sztuce dla demokratycznej (R)ewolucji” w kontekście zachodzących obecnie na świecie zmian politycznych, kulturowych i społecznych a zwłaszcza w Afryce i na Bliskim Wschodzie.

 / Fot. Projekt: Patrycja Orzechowska 8. Festiwal Kultur Świata "Okno na Świat", poświęcony jest „Sztuce dla demokratycznej (R)ewolucji” w kontekście zachodzących obecnie na świecie zmian politycznych, kulturowych i społecznych a zwłaszcza w Północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie. Festiwal prezentuje zjawiska współczesnej kultury i pokazuje, w jaki sposób sztuka przyczynia się do społecznej ewolucji i promocji dialogu międzykulturowego. Program Festiwalu obejmuje wystawy, koncerty, debaty, warsztaty oraz pokazy filmowe. Wezmą w nim udział eksperci, wybitni artyści i prelegenci, w tym goście ze świata arabskiego.

Festiwal rozpocznie się 23 października w Centrum św. Jana godz. 19.00 koncertem wybitnego libańskiego muzyka – Ibrahima Maaloufa, który w unikatowy sposób łączy w swojej twórczości muzykę Wschodu, jazz oraz muzykę klasyczną. 24 października, również w Centrum św. Jana, przedstawiony zostanie nowy projekt na gruncie współpracy bałtycko-arabskiej. Debiutująca, niezwykle utalentowana szwedzka wokalistka jazzowa Isabel Sörling zaprezentuje swój debiutancki album, którego producentem i aranżerem jest Ibrahim Maalouf.

30 października w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się spotkanie z Maciejem Moskwą –gdańskim fotografikiem, którego zdjęcia publikowane są na całym świecie. Na spotkaniu pt. Wiosna, która nie zakwitła opowie on o swojej fotograficznej wyprawie do Syrii. Będzie to okazja do rozmowy o codzienności tamtejszych ludzi, którzy uwięzieni we własnym kraju, żyją w obliczu groźby radykalizacji religijnej i rozpadu państwa.

5 listopada w Centrum św. Jana swoją światową premierę będzie miał występ pary syryjskich artystów – wybitnego klarnecisty - Kinana Azmeha i artysty wizualnego - Kevorka Mourada. Home within to performens łączący muzykę oraz sztukę wideo.
Performens uroczyście zainauguruje konferencję „Arabski Impuls”(6-8 listopada), podczas której o problematyce związanej z przemianami w krajach arabskich, rozmawiać będą eksperci, naukowcy, dziennikarzy i aktywiści z Polski i zagranicy.
Performens stworzy jednocześnie artystyczną oprawę wernisażu multimedialnej wystawy Syria sz(t)uka wolności z udziałem ośmiu syryjskich twórców. Ich prace wideo stanowią emocjonalny komentarz do obecnej sytuacji w tym kraju. Osobistą refleksję na temat prac syryjskich gości przedstawi w swej instalacji gdańska artystka tworząca pod pseudonimem artystycznym Kate van Dallas.
„Kuratorem wystawy jest Charlotte Bank, duńska badaczka i krytyczka sztuki. 6 listopada podczas wystawy w CSW Łaźnia Bank wygłosi wykład o wideoarcie Wirtualne agory. Opowie m.in. o autorskim projekcie badającym zjawisko internetowego aktywizmu syryjskich twórców wideo. Projekt prezentowany był m.in. na siódmym Berlin Biennale.
Po wykładzie odbędzie się kuratorskie oprowadzanie po wystawie Anahity Razmi i Magdy Mellin Ściana za którą coś/nic* się stało, zorganizowanej przez CSW Łaźnia.

Z kolei 7 listopada kolektyw Foundland zaprezentuje w Galerii NCK wykład zatytułowany Internet – pole i dziedzina sztuki jako wprowadzenie do autorskiej wystawy Podglądając rewolucję//Watching revolution through a hole in the wall . Ta multimedialna instalacja porusza kwestię roli Internetu i mediów społecznościowych w przekazywaniu światu doniesień z ogarniętej rewolucją Syrii.
Kolejny gość Festiwalu - Eliane Raheb – reżyserka i producentka związana z niezależną wytwórnią filmową -Beirut DC również 7 listopada w Ratuszu Staromiejskim opowie o współczesnym kinie libańskim. Prelekcja poprzedzi pokaz filmu alternatywnego kina libańskiego.

8 listopada w Centrum św. Jana jako wydarzenie towarzyszące odbędzie się koncert najlepszego obecnie na świecie zespołu wokalnego specjalizującego się w wykonawstwie muzyki współczesnej - Neue Vocalsolisten Stuttgart. Zespół solistów zafascynowany muzyką basenu Morza Śródziemnego pragnie poświęcić rok 2013 i 2014 twórcom z tego właśnie regionu, stworzyć, jak sam określa „współczesny dyskurs”, zapraszając do stworzenia dzieł 14 wybitnych twórców z tego regionu. „Czas, w którym będziemy pracować razem z śródziemnomorskimi kompozytorami ma wzmocnić poziom empatii i internalizacji.”
Innym muzycznym akcentem Festiwalu będzie występ turecko-austriackiego zespołu Özlem Bulut Band w Centrum św. Jana (9 listopada) koncentrującego swe zainteresowania wokół muzyki ethno- jazz. Özlem jest artystką wszechstronną, spełniającą się zarówno na gruncie muzyki klasycznej, jak i jazzowej w połączeniu z innymi stylami.

Wśród propozycji adresowanych do najmłodszych odbiorców znajdzie się spotkanie z prawnikiem, historykiem i doktorem nauk politycznych, pracownikiem Uniwersytetu Wrocławskiego - dr Marcinem Szydziszem (8 listopada), który wraz z dziećmi zastanowi się nad pytaniem „Kto rządzi światem?” .
Kolejny komponent festiwalu dotyczy kultury hip-hopowej. 10 listopada w Klubie Muzycznym Parlament wystąpi egipski raper El Deeb oraz dobrze znany w Polsce Hades. Artyści po solowych koncertach połączą swe siły i wspólnie zagrają specjalnie przygotowane utwory. Koncerty poprzedzą skierowane do młodzieży warsztaty rapowania i djingu prowadzone przez Mateusza "Skajsdelimit" Wilkonia i Konrada "DJ Tabakkake" Górskiego ( 9–10 listopada).Warsztaty zakończy wspólny występ młodzieży w dniu 10 listopada w Klubie Muzycznym Parlament.
Również młodzież będzie odbiorcą warsztatów prowadzonych przez grupę Kapelusz Pomysłów. Podczas kilku spotkań (5.11 – 8.12.13) zatytułowanych „Prawo do wolności, prawo do wiadomości” poruszane będą kwestie dotyczące praw człowieka, szacunku i tolerancji.

Na szczególną uwagę zasługuje projekt „Kobiety dla demokratycznej (r)ewolucji”. Rozpocznie się on 10 listopada, a złożą się na niego warsztaty międzykulturowe i komiksowe, wydarzenia kulturalne, wystawy i publikacje internetowe stworzone przez uczestników w trakcie warsztatów. Celem projektu jest zwrócenie szczególnej uwagi poprzez pryzmat sztuki na rolę kobiet w sferze publicznej, społecznej i obywatelskiej. Jego podstawą są pięciodniowe warsztaty komiksowe dla 30 uczestniczek z Polski i Egiptu, które poprowadzi trójka artystów z obu krajów.
16 listopada odbędzie się wernisaż prac uczestniczek, podczas którego wystąpi Funny Death aka DJad, uważany za najmłodszego producenta niezależnej muzyki w Libanie. Jego styl artystyczny nieustannie się rozwija, przechodząc od elektro-rocka do chiiloutu i od transu, hiphopu, drum’n bass do triphopu.

KALENDARIUM WYDARZEŃ W SKRÓCIE:
23.10.13, Centrum św. Jana w Gdańsku, godz. 19.00 – koncert Ibrahima Maaloufa. Bilety: 50,-. 30,-. 20,-

24.10.13, Centrum św. Jana w Gdańsku, godz. 19.00 – koncert Isabel Sörling. Bilety: 20,- 15,- i 10,-

30.10.13, Ratusz Staromiejski w Gdańsku, godz. 17.00 – Spotkanie z fotografikiem Maciejem Moskwą. Wstęp wolny.

5.11. 13, Centrum św. Jana, performens audiowizualny Kinana Azmeha i Kevorka Mourada. Wstęp wolny.

5.11. – 8.12.13, Centrum św. Jana – wystawa Syria sz(t)uka wolności (czynna codziennie w godz. 10.00-18.00). Wstęp wolny.
5-8.11.13, Centrum św. Jana, Ratusz Staromiejski w Gdańsku, Europejskie Centrum Solidarności – z cyklu Spotkania ze światem, międzynarodowa Konferencja „Arabski Impuls”.
6-7.11.13 – pokaz Filmów Jednominutowych „60 seconds In/of/to freedom” w przerwach konferencji
5.11. – 8.12.13, Centrum św. Jana – „Prawo do wolności, prawo do wiadomości” – warsztaty międzykulturowe dla młodzieży prowadzone przez grupę „Kapelusz Pomysłów” (odbiorcy: młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna).

6.11.13, CSW Łaźnia, ul. Jaskółcza 1, godz. 18.00, wykład Charlotte Bank „Wirtualne agory”

6.11.13, CSW „Łaźnia”, ul. Jaskółcza – wernisaż wystawy Anahity Razmi i Magdaleny Mellin „Ściana, za którą coś/nic* się stało” (wydarzenie towarzyszące, projekt realizowany przez CSW Łaźnia)
7.11.13, , Galeria NCK, Ratusz Staromiejski w Gdańsku, godz. 17.30 – wykład kolektywu artystycznego Foundland, pt. „Internet – pole i dziedzina sztuki”

7.11.-15.12.13, Galeria NCK, ul. Korzenna 33/35 – wystawa kolektywu artystycznego Foundland: Podglądając rewolucję//Watching revolution through a hole in the Wall (czynna codziennie w godz. 10.00-18.00). Wejście: 1 zł

7.11.13, Ratusz Staromiejski, godz. 19.00 – wykład Eliane Raheb i pokaz filmu niezależnego kina libańskiego. Wstęp wolny.

8.11.13, Ratusz Staromiejski, godz. 9.00 i 10.30 – „Kto rządzi światem” – spotkanie z dr Marcinem Szydziszem (Odbiorca: dzieci kl.I-III i IV-VI). Wstęp wolny.

8.11.13, Centrum św. Jana, godz. 19.00 – koncert zespołu Neue Vocalsolisten Stuttgart, słowo wstępne: Zaid Jabri. W programie dzieła Seada Haddada, Samira Odeh Tamimiego, Zaida Jabriego, Salvatore Sciarriniego i Karola Nepalskiego (wydarzenie towarzyszące realizowane w ramach projektu GŁOS W AKCJI). Wstęp wolny.
9.11.13, Centrum św. Jana, godz. 19.00 – koncert zespołu Özlem Bulut Band. Bilety: 20,- 15,- i 10,-

9-10.11.13 – warsztaty rapowania i djingu prowadzone przez Mateusza "Skajsdelimit" Wilkonia i Konrada "DJ Tabakkake" Górskiego. Odbiorcy: młodzież 13- 21 lat. Udział wolny od opłat. Zapisy: warsztaty.rapowania@gmail.com

10.11.13, Klub Parlament, godz. 18.00 – koncert hip-hopowych artystów – El Deeba (Egipt) i Hadesa (Polska) z udziałem uczestników warsztatów rapowania i djingu.

10.11.13 – 31.05.14 – Warsztaty komiksu: „Kobiety dla demokratycznej (r)ewolucji”. (Odbiorca: 30 uczestniczek z polski i Egiptu w wieku18-35 lat). Udział wolny od opłat. Zapisy: comics.workshops@gmail.com

16.11.13, Ratusz Staromiejski, godz. 20 – koncert muzyki elektronicznej Funny Death aka DJad /Liban

16.11.– 15.12, Ratusz Staromiejski w Gdańsku, powarsztatowa wystawa komiksowa „Kobiety dla demokratycznej (r)ewolucji”,

www.festiwalkulturswiata.pl
http://www.youtube.com/watch?v=bH_1xk8LRz8

Pod patronatem honorowym
Bogdana Borusewicza- Marszałka Senatu RP
oraz
Mieczysława Struka - Marszałka Województwa Pomorskiego
Pawła Adamowicza – Prezydenta Miasta Gdańska

Organizator
Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku
Samorząd Województwa Pomorskiego - organizator

Partnerzy
Europejskie Centrum Solidarności
Pomorskie Stowarzyszenie Integracji Kultur i Sztuki „Jeden Świat”
CSW Łaźnia
Akademia Muzyczna w Gdańsku
Fundacja Nova Arte
Austriackie Forum Kultury
Narodowy Instytut Audiowizualny
Musik der Jahrhunderte Stuttgart
Instytut Politologii Uniwersytetu Gdańskiego
Polska Sieć Fundacji im. Anny Lindh
Stowarzyszenie Arteria
Darb 1718
Gdański Oddział Związku Kompozytorów Polskich
Nasiono Records
Narodowe Centrum Kultury

Projekt sfinansowany ze środków:
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Anna Lindh Foundation
Urząd Miasta Gdańska
Samorząd Województwa Pomorskiego
Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.