Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2055 miejsce

8 najbrzydszych stolic na świecie

Jaka powinna być stolica? Na pewno czysta i okazała, taka by godnie reprezentowała cały kraj. Niestety zdarzają się wyjątki...

 / Fot. logoKiszyniów / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Chisinau_%28067%29.jpg1. Canberra (Australia)

Australia na pewno należy do grona najpiękniejszych miejsc na świecie. Nie każdy kraj może pochwalić się wspaniałymi pustyniami, górami, czy dostępem do morza lub oceanu. Takie państwo powinno posiadać także okazałą stolicę. Jednak w przypadku Australii jest całkiem inaczej. Spośród okazałych metropolii np: Sydney lub Melbourne - żadna nie może pochwalić się statusem najważniejszego miasta w państwie. Funkcję stolicy pełni Canberra, licząca tylko 345 tysięcy mieszkańców. W mieście próżno szukać pięknych widoków, czy wysokich wieżowców - dominuje zabudowa domków jednorodzinnych i niskich gmachów rządowych. Sami Australijczycy mówią, że Canberra to miasto nudne w porównaniu do Sydney.

2. Pjongjang (Korea Północna)

Stolica komunistycznej Korei to przykład jednego z najbrzydszych miast na świecie. Stolica to mieszanka potężnych gmachów, pomników i wieżowców. Warto wspomnieć, że większość budynków mieszkalnych jest zaniedbana, a sama stolica wygląda jak wyludniona. Na dodatek nad wysoką zabudową góruje niedokończony hotel w kształcie piramidy.

3. Ułan Bator (Mongolia)

Spartański klimat i fatalna architektura to dwie podstawowe cechy wspomnianej stolicy. Turystów może szokować brak chodników, panowie poruszający się na koniach w centrum miasta oraz dziwaczna zabudowa. Ułan Bator to kolejna mix urbanistyczny, w którym znajdziemy wpływy chińskie i radzieckie. Wielu chciałoby zobaczyć zabytkową świątynię na osiedlu składającym się z socjalistycznych bloków...

4. Brasilia (Brazylia)

Brasilia należy do najmłodszych stolic na świecie, ponieważ miasto zostało zbudowane pod koniec lat 50. XX wieku! Według planów miała to być najpiękniejsza i najnowocześniejsza stolica na globie. Koszty budowy były oczywiście ogromne dla biednej Brazylii. Jednak chciano "rozładować" przeludnione Rio. Brasilia okazała się wielkim niewypałem z licznymi "pseudosocjalistycznymi" blokami i brzydkim parlamentem. Wszystko to okraszone szerokimi drogami i kilometrami trawników. Koszmar urbanistyczny rodem ze słabego filmu SF. Na dodatek po kilku latach miasto zaczęło się dalej rozwijać co zburzyło cały, zakładany porządek urbanistyczny.

5. Hawana (Kuba)

A mogło być tak pięknie... Cudowne kamieniczki, kościoły i gmachy z XVII i XVIII wieku - mała Hiszpania na wyspie. Jednak Fidel Castro zrujnował swoją stolicę. Stare miasto wymaga milionowych nakładów na remonty, a socjalistyczne bloki burzą piękne widoki. Człowiek się dziwi, że w tym wszystkim znalazło się miejsce na "Chinatown"...

6. Kiszyniów (Mołdawia)

Blokowiska, blokowiska i jeszcze raz blokowiska - nie wyobrażam sobie mieszkania w mieście, które w rzeczywistości jest wielkim osiedlem. Kiszyniów to typowe "czerwone" miasto, gdzie jeszcze 100 lat temu były łąki i pola. Słyszałem, że stolica posiada pewien obiekt o nazwie "Brama miasta". Ten niby okazały "zabytek" to kompleks wieżowców z wielkiej płyty w kształcie
trójkąta.

7. Caracas (Wenezuela)

Wspaniałe zabytki stolicy giną w dżungli okropnych wieżowców, których są setki. Gwar i bieda charakteryzuje wiele miast Ameryki Południowej - to zjawisko dotyczy także Wenezueli. Według turystów metropolia to miejsce brudne, przeludnione i niebezpieczne.

8. Bamako (Mali)

Bamako jak wiele miast i stolic afrykańskich boryka się z wieloma problemami. Najważniejszy punkt Mali to miejsce zapomniane - ciężko znaleźć tutaj turystów. W Bamako praktycznie nie ma zabytków, a w krajobrazie dominuje zabudowa niska. Stolica w dużej mierze składa się z dzielnic biedoty.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

WP
  • WP
  • 20.02.2011 13:15

Poziom artykułu jest ŻENUJĄCY. Był Pan w tych miastach?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest takie określenie jak: "Piękno brzydoty";)) To jest coś extermalnego do utartych kanonów piękna, jnp. obdrapana od kul kamienica, wystające druty z obudowań & śliczna Dziewczyna! Lub coś czego normalnie nie dostrzegamy jadąc autem, a rowerem lub na spaczerze w jakiejs porzuconej gluszy - jak najbardziej! Jestem rozczarowany artykułem! bez gwiazdek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aha. No i pamiętajmy, że porównywanie Warszawy do innych europejskich stolic jest kompletnie pozbawione sensu. Większość stołecznych miast rozbudowuje się od wieków, a Warszawa po II wojnie zaczęła od zera. To, robi różnice.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kilka razy miałem okazję gościć w Warszawie i to miasto z roku na rok pięknieje. Wielu ludzi krytykuję naszą stolice nigdy tam nie będąc. A wystarczy wpaść nawet na kilka godzin, ważne by bez celu. I tak nie musząc niczego załatwić, skupiając się na wyszukiwaniu przyjemnych dla oka miejsc można całkiem miło spędzić dzień. W ogóle to uważam, że każdy powinien przynajmniej raz w życiu odwiedzić stolicę kraju w którym mieszka, choć szczerze przyznaję że nie mam argumentu dlaczego tak być powinno :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Warszawa jest piękna, o ile chce się to piękno znaleźć. W przypadku tych miast też pewnie by się coś znalazło ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie denerwujcie mnie, że ktokolwiek uważa Warszawę za brzydkie miasto. Chyba tacy co tego miasta w życiu nie widzieli a trzepią trzy po trzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Farerczyk
  • Farerczyk
  • 11.10.2010 21:27

A co z Sri Dźajawardanapura Kotte? Albo wieloma afrykańskimi stolicami, które ledwo przypominają miasto?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Długo zastanawiałem się nad Warszawą....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na którym miejscu Warszawa się znalazła?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.