Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3149 miejsce

90 lat temu Polki uzyskały prawa wyborcze

Historia, której uczy polska szkoła, wciąż pozbawiona jest kobiecych bohaterek. Nie podkreśla, a wręcz pomija wielki wkład kobiet w tworzenie niepodległej państwowości. 28 listopada 1918, przy niemałym wkładzie żony Piłsudskiego, Polki uzyskały prawa wyborcze.

Celebrując 90-lecie odzyskania niepodległości, po raz kolejny nikt nie przypomniał, jak znaczący wkład miały nasze prababki w ukonstytuowanie się nowoczesnego społeczeństwa w porozbiorowej Polsce.

Ruch na rzecz emancypacji i równouprawnienia kobiet, z którego wywodzi się także polski feminizm, ma tradycję równie długą, jak inne nowoczesne ruchy społeczno-polityczne. Polki w XIX wieku w ogromnym stopniu przyczyniły się do odzyskania niepodległości. Walczyły, czasem z bronią w ręku, o Polskę sprawiedliwą, w której wszyscy obywatele i obywatelki bez względu na status społeczny i pochodzenie byliby równo traktowani. Otworzyły drogę do zrozumienia sensu wolności obywatelskich i reguł demokracji.
Oddział żeński, wywiadowczy, Polskich Drużyn Strzeleckich w Sanoku / Fot. Skan z książki "O niepodległość i granice", Editions Spotkania, Warszawa 1991
Warto wspomnieć o:
- sufrażystkach, których celem było przyznanie praw wyborczych kobietom.
Maria Konopnicka - działaczka na rzecz kobiet - swej twórczości dożo miejsca poświęcała kobietom aktywnym, wykształconym, pracowitym i odważnym.
Zofia Nałkowska - walczyła o prawa do samorealizacji kobiet, wolność seksualną i samostanowienia o własnym życiu.
Eliza Orzeszkowa - działaczki na rzecz kobiet, ostro potępiała bezsensowny system ich wychowania oraz pozbawianie prawa do nauki i pracy. Zachęcała kobiety do pracy nad sobą.

- aktywnie walczących:
Wanda Gertz - kobieta oficer, przebrana za chłopca walczyła w oddziałach Piłsudskiego na froncie galicyjskim w regimencie artylerii.
Kobiety w Związku Strzeleckim, zajmujące się pracą wywiadowczą i kurierską, były prawdopodobnie pierwszym oddziałem kobiecej pomocniczej służby wojskowej na świecie.

- kobietach-naukowcach:
Maria Curie-Skłodowska - udowodniła, że kobieta może wnieść niebywały wkład naukowy i zostać uhonorowana dwoma nagrodami Nobla, w dodatku w dwóch dziedzinach - fizyki i chemii. Niestety, nie mogła wejść w skład francuskiej Akademii Naukowej, bo była kobietą i emigrantką z Polski (!).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Bardzo sie ciesze ze autorka wspomniala o Wandzie Gertz, ktora staje sie corac popularniejsza. Juz niedlugo wyjdzie o niej ksiazka. Trzeba przypominac wszystkie zapomniane bohaterki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję wszystkim za plusa i Tobie Grzesiu za komentarz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"W Polsce cenimy i wielbimy kobiety jak nigdzie na świecie."

Pięknie, tylko że to kłamstwo jest wyjątkowo szkodliwe. Bo skoro premier obślinia rękę kanclerki Merkel po uwczesnym szarpnięciu jej ramieniem, to nie warto zawracać sobie głowy tym, że "według badań CBOS z 2002 roku co ósma Polka przyznała, że co najmniej raz została uderzona przez partnera podczas małżeńskiej awantury".

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) W Polsce cenimy i wielbimy kobiety jak nigdzie na świecie. Warto o tym przypominać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Za przywracanie prawdy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.