Facebook Google+ Twitter

90. rocznica obrony Lwowa

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-23 12:32

We Lwowie odbędą się dzisiaj polskie obchody 90. rocznicy obrony Lwowa.

W okresie walk o to miasto regularne oddziały ukraińskich strzelców siczowych zostały skutecznie powstrzymane przez spontanicznie zorganizowane oddziały polskich gimnazjalistów - nazwanych później Orlętami Lwowskimi. W walkach brało udział prawie półtora tysiąca młodocianych obrońców, z których najmłodszy miał dziewięć lat.

Polacy, którzy stanowili 60 procent ludności miasta, bronili się przed mniejszością ukraińską, dążącą do utworzenia własnego państwa.

Obecnie we Lwowie rocznicy obrony miasta praktycznie się nie obchodzi. Dlatego - jak mówi prezes Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie Jan Franczuk - uroczystości zorganizowane dziś przez Polaków są bardzo skromne. W kaplicy cmentarnej odbędzie się spotkanie i msza święta dla harcerzy lwowskich.

Polski konsul generalny we Lwowie Wiesław Osuchowski podkreśla, że nawet tak skromne obchody wywołują złość ukraińskich władz. W związku z tym polską mniejszość na Ukrainie bardzo często oskarża się o psucie stosunków polsko-ukraińskich. Konsul zwraca uwagę, że mimo to powinniśmy powoli przyzwyczajać władze ukraińskie, że mają również wynikający z prawa międzynarodowego obowiązek szanowania praw mniejszości.

Uroczystości zostały przeniesione na dziś ze względu na wczorajszy ingres arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego do lwowskiej archikatedry. Największe obchody rocznicy obrony Lwowa odbywają się 1 listopada, kiedy to Polacy stawiają znicze na grobach Orląt Lwowskich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.