Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15337 miejsce

90. rocznica zaślubin Polski z morzem

"Roku Pańskiego 1920, 10 lutego Wojsko Polskie, z gen. Hallerem na czele, objęło na wieczyste posiadanie polskie morze". Józef Haller, dowódca Frontu Pomorskiego w Pucku, wrzucił do morza platynowy pierścień, symbol zaślubin Polski z Bałtykiem.

generał Józef Haller / Fot. AnonymousPolska na mocy Traktatu w Wersalu, podpisanego 28 czerwca 1919 roku, odzyskała po 125 latach niepodległość. Traktat Wersalski przyznawał nam znaczną część ziem utraconych na rzecz Prus w I i II rozbiorze: większą część Wielkopolski, Prusy Zachodnie, część Prus Królewskich, 140-kilometrowe wybrzeże, niewielkie wpływy w Wolnym Mieście Gdańsku. Ponadto po plebiscycie na Górnym Śląsku w 1921 roku i III Powstaniu Śląskim otrzymaliśmy część górnośląskiego zagłębia przemysłowego (Katowice i Chorzów).

Terytorialne Niemiec w wyniku traktatu wersalskiego. Mapa nie uwzględnia obszarów terytoriów plebiscytowych i zdemilitaryzowanej strefy Nadrenii, które pozostały w granicach. / Fot. User:52 PickupPrzejmowanie terenów przyznanych Polsce nastąpiło na mocy umowy polsko-niemieckiej na początku 1920 roku, po ratyfikacji przez Niemcy Traktatu Wersalskiego.
Operacyjnie zadanie to powierzono Frontowi Pomorskiemu, składającemu się z dawnej armii polskiej we Francji (Błękitna Armia) pod dowództwem generała Józefa Hallera.

Generał Haller w Rozkazie dziennym nr 12 z 10 lutego 1920 roku napisał do żołnierzy:
"Wraca do Polski ziemia polska, ziemia zroszona krwią męczeńską polskiego biskupa św. Wojciecha, gdzie niegdyś tylu znakomitych rodaków działało, gdzie żył i pracował człowiek, "co wstrzymał słońce, ruszył ziemię polskie go wydało plemię" [...], skąd w czasach upadku wyszło tyle obrońców swobody narodu [...]. Niech żyje zjednoczona nasza Polska!"

Początkowo zaślubiny nie były przewidziane. Jednak w Gdańsku, gdzie Haller zatrzymał się w swojej podróży do Pucka, otrzymał od starosty, dr Józefa Wybickiego, dar gdańskiej Polonii - dwa platynowe pierścienie.Puck. Pomnik Józefa Hallera. / Fot. Jan Jerszyński

Generał Haller nadał uroczystościom zaślubin Polski z morzem charakter podniosły i szczególny. Otrzymany pierścień wrzucił generał do morza w ceremonialnym akcie zaślubin, a drugi pozostawił na swoim palcu. Podpisał pamiątkowy dokument - dyplom aktu zaślubin. "Zaślubiam cię na znak rzeczywistego i wieczystego naszego panowania".

Gen. Haller (data i miejsce nieznane) / Fot. Balcer - www.wikipedia.plW uroczystościach uczestniczyli m.in.: Stanisław Wojciechowski (minister spraw wewnętrznych), Wincenty Witos (wicepremier i reprezentant naczelnika państwa), wiceadmirał Kazimierz Porębski. Wśród zaproszonych gości byli też goście z zagranicy. Mimo kilku prób stawiania zbrojnego oporu, a także licznych przypadków sabotażu, odzyskiwanie Pomorza dla Polski przebiegało bez większych zakłóceń.

Ceremonia zaślubin Polski z morzem odbyła się dwukrotnie w 1945 roku. 17 marca w Mrzeżynie (te mniej znane) i 18 marca 1945 roku w Kołobrzegu.


Kołobrzeg. Pomnik zaślubin Polski z morzem. / Fot. Grzegorz W. TężyckiMrzeżyno. Pomnik z tablicą pamiątkową poświęconą zaślubinom Polski z Bałtykiem 17 marca 1945 / Fot. Lesław Zimny


źródło:
1. portalmorski.pl
2. portalwiedzy.onet.pl
3. pl.wikipedia.org
4. grom.mw.mil.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

O fakcie zaślubin w Mrzeżynie wiem nie z książek ale z opowieści taty mojej żony który mieszkał w Mrzeżynie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 10.02.2010 20:18

Niezwykle ważne wydarzenie historycznie, a wątek wspominający o Mrzeżynie, naprawdę jest znany bardzo niewielu wielu osobom. Na czasie artykuł i moją skromną osobą, akcentuję go na 5*:) Więcej takich artykułów o historii należy pisać, niech utrwalą się fakty z historii prawdziwej, a nie tej upolitycznionej .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.