Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15183 miejsce

91. rocznica bitwy pod Komarowem - uroczyste obchody

31 sierpnia 1920 r., w wojnie polsko-bolszewickiej na polach pod Komarowem, starły się 1. Armia Konna Budionnego, idąca z odsieczą wojskom bolszewickim na północy, z polską 1. Dywizją Jazdy pod dowództwem płk Rómmla. 27 i 28 sierpnia w Komarowie odbędą się uroczyste obchody rocznicy tej bitwy.

Inscenizacja bitwy pod Komarowem w 2010 r. / Fot. Tadeusz KowalskiBitwa pod Komarowem to jedna z najznamienitszych kart w dziejach polskiej kawalerii. Dywizja Jazdy płk Rómmla, licząca ok. 1,5 tys. żołnierzy, rozbiła czterokrotnie większą Armię Konną Siemiona Budionnego. W efekcie siła bojowa Armii Konnej Budionnego została złamana i więcej już jej nie odzyskała.

Aby oddać hołd poległym w 1920 r. ułanom, w Komarowie odbędą się, jak co roku, uroczystości patriotyczno-religijne oraz inscenizacja bitwy.

Pomnik poświęcony poległym ułanom w bitwie pod Komarowem / Fot. Aung/wolne zasoby WikipediiObchody rozpoczną się już w sobotę (27.08) w Kościele św. Trójcy w Komarowie. O godz. 19.30 uroczystą mszę św. w intencji poległych ułanów odprawi ks. prał. płk Andrzej Puzon. Po mszy św. rozpocznie się koncert pieśni legionowej i patriotycznej "Przybyli ułani..." w wykonaniu Zespołu Wokalnego "Lechici" z Hrubieszowa, z gościnnym udziałem Jerzego Zelnika. O godz. 22 nastąpi przemarsz z udziałem kawalerii na komarowski cmentarz, gdzie zostaną złożone wieńce na mogile poległych ułanów.

Inscenizacja bitwy pod Komarowem w 2010 r. / Fot. Tadeusz KowalskiW niedzielę (28.08.) w Wolicy Śniatyckiej o godz. 10 uroczystości rozpoczną się ceremoniałem wojskowym, polową mszą świętą, apelem poległych, salwą honorową i złożeniem wieńców. Przewidziane też są przemówienia okolicznościowe, wręczenie odznaczeń i część artystyczna. Najbardziej widowiskowa część, czyli inscenizacja bitwy z udziałem formacji kawaleryjskich na polach pod Wolicą Śniatycką powinna się rozpocząć ok. godz. 13.

Organizatorami uroczystości są Wójt Gminy Komarów-Osada oraz Stowarzyszenie "Bitwa po Komarowem".

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.