Facebook Google+ Twitter

91. rocznica Cudu nad Wisłą. Huczne obchody w Tarnowie

Niezwykle uroczyście przebiegać będą - organizowane dziś w Tarnowie - obchody kolejnej rocznicy Cudu nad Wisłą. Tarnowianie mają co świętować, albowiem niemały był wkład grodu Leliwitów w wielkie zwycięstwo polskiego oręża sprzed blisko 91 lat.

Polski plakat propagandowy z 1920 roku. / Fot. autor nieznany/public domain/WikiCommons15 sierpnia to dla Polaków dzień szczególny - święto Wojska Polskiego, a tym samym rocznica zwycięskiej bitwy warszawskiej z 1920 roku, uznanej przez historyków za 18. na liście przełomowych bitew w dziejach ludzkości, które zadecydowały o losach świata.

Czytaj też: Tarnów - pierwsze niepodległe!


Cud nad Wisłą, bo takim mianem potocznie określa się zwycięstwo polskiego oręża nad Bolszewikami, oddalił od Polski widmo utraty niepodległości i zapobiegł rozprzestrzenieniu się rewolucji komunistycznej na zachodnią Europę.

Uroczystości związane z wojną o niepodległość sprzed 91 lat obchodzone są w całym kraju. W tym roku, tak jak i w latach poprzednich, również Tarnów z wielką pompą czci pamięć o tamtych wydarzeniach i ich bohaterskich uczestnikach. Duży wkład grodu Leliwitów w zwycięstwo nad Bolszewikami jest niezaprzeczalny. W bitwie warszawskiej udział brało bowiem ok. 5 tys. tarnowian oraz mieszkańców podtarnowskich miejscowości. Z Tarnowem także związane było mocno życie dwóch ważnych postaci tamtych czasów.

gen. Franciszek Latinik / Fot. autor nieznany/public domain/WikiCommons

Czytaj też: Wielcy tarnowianie: dr Tadeusz Tertil. Ojciec polskiej niepodległości


Pierwszą z nich był urodzony i wychowany w Tarnowie Franciszek Ksawery Latinik - generał dywizji Wojska Polskiego i głównodowodzący 1. Armią Frontu Północnego, która odparła radzieckie uderzenie na Warszawę. W czasie bitwy warszawskiej sprawował funckję gubernatora wojskowego stolicy. Za zasługi dla Polski gen. Latinik odznaczony został Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz dwukrotnie Krzyżem Walecznych.

Wincenty Witos / Fot. autor nieznany/public domain/WikiCommonsDrugą osobą, której życie zaczęło się na Ziemi Tarnowskiej, i która w chwalebny sposób zapisała się na kartach historii narodu polskiego, był Wincenty Witos. Urodzony w podtarnowskich Wierzchosławicach mąż stanu i zasłużony działacz ruchu ludowego trzykrotnie pełnił posługę premiera polskiego rządu. Przyszło mu sprawować ten urząd także w czasie trwającej wojny polsko-bolszewickiej. Witos kierował wówczas utworzonym 24 lipca 1920 roku Rządem Obrony Narodowej.

Przeczytaj szczegółowy program tarnowskich uroczystości rocznicyowych na następnej stronie --->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Ciekawa jestem jak J. Hoffman przedstawi postać Piłsudskiego i przebieg bitwy.Jakoś ni D. Olbrychski nie pasuje do tej roli.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z pewnością był dobrym strategiem co nie jest bez znaczenia i w czasie wojny i w czasie pokoju.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Roman często zastanawiałam się nad tym jakie byłyby losy wojny, gdyby żył Piłsudski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Gerardzie całkowicie się z panem zgadzam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gerard Stenc
  • Gerard Stenc
  • 15.08.2011 14:34

Udało się uratować wolność na 19 lat.To mało czy dużo?Bardzo dużo-odrodził się patriotyzm na niebywałą skalę,przygotowano ludzi w zakresie budowy przemysłu i rozwoju gospodarczego.Stworzono podwaliny pod przyszłą armię,która walczyła na wszystkich frontach II wojny światowej.Dlaczego?Porównanie z obecnym Stanem R.P. pod względem obywatelskiego zaangażowania,-widać jak na dłoni: dzisiaj to mizerota.A tylko dwa lata mamy dłużej wolność-tylko pisaną!

Komentarz został ukrytyrozwiń

To bardzo dobrze, że pamiętamy o rocznicach a przede wszystkim o ludziach, którzy tworzyli tamtą historię. Masz rację Tomku, że ta bitwa miała znaczenie nie tylko dla Polski, ale i Europy.
Lord D' Abernon o bitwie powiedział: "Gdyby Piłsudskiemu i Weyganowi nie udało się powstrzymać triumfalnego pochodu Armii Czerwonej w wyniku bitwy pod Warszawą, nastąpiłby nie tylko niebezpieczny zwrot w dziejach chrześcijaństwa, ale zostałoby zagrożone samo istnienie zachodniej cywilizacji."
Świetny sowietolog, historyk prof. A. Nowak : "Udało się jednak ocalić Polskę - wraz z większą częścią Europy Środkowo- Wschodniej. Udało się uratować wolność na 19 lat. To mało czy dużo?"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.