Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11037 miejsce

91. rocznica odzyskania niepodległości w Starogardzie Gdańskim

W środę w Starogardzie Gdańskim obchodziliśmy 91. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczystościach udział wzięły władze samorządowe z prezydentem miasta Edmundem Stachowiczem i starostą Leszkiem Burczykiem, a także kombatanci i uczniowie.

Przemówienie Prezydenta Miasta Edmunda Stachowicza / Fot. Artur Hossa- Nasi pradziadowie nigdy nie pogodzili się z utratą niepodległości, czemu dawali przykład w zrywach narodowych, walkach u boku innych obcych wojsk, zawsze tam, gdzie w wyniku bojowego znoju mogli przyczynić się do odzyskania wolności. 91 lat po tamtych historycznych wydarzeniach pamiętamy o ich heroizmie i zamordowanych bohaterach, m.in. mieszkańcach Kociewia - tymi słowami zgromadzonych pod pomnikiem Niepodległości przywitał Czesław Kosianowicz.

Złożone wieńce i wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości. / Fot. Artur HossaPo uroczystym odśpiewaniu hymnu państwowego, głos zabrał prezydent miasta Edmund Stachowicz. - 11 listopada jest dniem zakończenia jednego z najbardziej ponurych okresów w dziejach naszej historii. Okresu, w którym Polska na 123 lata zniknęła z mapy politycznej Europy. Wiek XIX w historii naszego narodu, to czas walk narodowych, tłumionych przez zaborców, wszelkiego rodzaju opresji – mówił prezydent.

Uroczysta Msza Św. w kościele św.Mateusza pod przewodnictwem ks.prałata dr. Stanisława Człapy i ks. Janusza Lipskiego-proboszcza parafii św.Wojciecha. / Fot. Artur HossaPo zakończeniu przemówienia, pod pomnikiem zostały złożone wieńce i wiązanki kwiatów. Następnie zebrano delegacje i mieszkańcy miasta przeszli pod Ratusz Miasta, gdzie uroczyście na maszt wciągnięto flagę państwową. Później prezydent Edmund Stachowicz wręczył brązowe i srebrne medale za zasługi dla obronności kraju. Brązowe medale otrzymali: Ryszard Grądman i Irena Krzykowska, natomiast srebrne: Włodzimierz Rozkwitalski, Krystyna Świeczkowska, Alfons Świeczkowski, Teresa Wysocka, Roman Wysocki. Po wręczeniu medali wszyscy udali się do kościoła św. Mateusza na uroczystą mszę świętą, której przewodniczyli ks. prałat dr Stanisław Człapa i ks. Janusz Lipski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.