Facebook Google+ Twitter

92. rocznica odzyskania niepodległości w Lublinie

Aktualnie obchodzić będziemy 92. rocznicę odzyskania niepodległości Polski po 123 latach niewoli. Z tej okazji w wielu miastach, miasteczkach i gminach naszego kraju przygotowuje się wiele atrakcji mających upamiętnić to wielkie wydarzenie.

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pi%C5%82sudski_16.JPGW Lublinie uroczystości związane z rocznicą odzyskania niepodległości trwają już od 8. listopada.Tego dnia pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego stanął znicz, odpalony od płomienia, który przyjechał aż z Kostiuchówki - miejscowości, w której rozegrała się jedna z najkrwawszych bitew okresu I wojny światowej z udziałem naszych żołnierzy. 9. listopada w Filharmonii Lubelskiej odbył się koncert, w którym wystąpili m.in.Borys Somershaf, zespół muzyki dawnej Scolares Minores pro Musica Antiqa oraz laureaci konkursu Poezji, Prozy i Pieśni Patriotycznej im.Ryszarda Kaczorowskiego "Ojczyzno moja najmilsza".

10. listopada w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim przy ul.Spokojnej odbyła się konferencja gimnazjalistów i licealistów zatytułowana "Sukcesy i trudności Odrodzonego Państwa Polskiego w l.1918-1939". W jej trakcie uczestnicy mogli dowiedzieć się o sukcesach gospodarczych II Rzeczpospolitej, takich jak oddanie do użytku portu w Gdyni, budowa Centralnego Okręgu Przemysłowego obejmującego słabo zindustrializowane regiony kraju, uruchomienie komunikacji lotniczej, rozbudowa dróg kolejowych czy choćby upowszechnienie oświaty poprzez wprowadzenie przymusu szkolnego.

Przedstawiciel Narodowego Banku Polskiego opowiedział młodzieży m.in. o historii pieniądza polskiego oraz o sukcesach przedwojennej Polski w zarządzaniu finansami publicznymi (reforma walutowa Władysława Grabskiego). Po wysłuchaniu refereatu o Ignacym Janie Paderewskim przeprowadzony został konkurs wiedzy historycznej dla lubelskich licealistów. Dotyczył on oczywiście II Rzeczpospolitej. Zwycięzcą został Michał Tkaczyk - uczeń III Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.